Posełki
W czwartek 01 lipca 2021 roku Danuta Szeliga przedstawiła słuchaczom bardzo ciekawy wykład o ośmiu wyjątkowych kobietach. Były to pierwsze kobiety, w historii Polski, które weszły do Sejmu Ustawodawczego tuż po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości. Nazywano je posełkami, posełkiniami a nawet poślicami. W tej kadencji sejmu było 442 mężczyzn i 8 kobiet.
Były to:
* Zofia Moraczewska,
* Zofia Sokolnicka,
* Maria Moczydłowska,
* Jadwiga Dziubińska,
* Anna Piasecka,
* Gabriela Balicka,
* Franciszka Wilczkowiakowa ,
* Irena Kosmowska.
Każda z tych kobiet była inna. Różniło ich wiele ale wszystkie z ogromnym zaangażowaniem pełniły swoje obowiązki wynikające z wyboru do Sejmu. Część z nich całe swoje życie poświęciło tej pracy całkowicie. Część z nich spełniało się też w rolach żon, matek i babć. To dzięki wspomnieniom rodzin poznajemy ich prywatną rolę.
Kobiety nie dostały praw wyborczych – one je sobie wywalczyły. Wszystkie z bohaterek angażowały się w działalność społeczną i niepodległościową. Nawet po zdobyciu mandatu parlamentarnego musiały walczyć z uprzedzeniami społeczeństwa i kolegów partyjnych, dla których kobieta powinna zajmować się domem i rodzić dzieci. Często nikt ich nie słuchał, ignorował ich prośby i żądania. A zajmowały się losem najbiedniejszych i najsłabszych – służących, chłopów, dzieci. Walczyły o tych, którzy głosu w tamtych czasach nie mieli.
Mówczyni wielokrotnie zachęcała do przeczytania książki Olgi Wiechnik “Posełki”, która była dla niej inspiracją do przygotowania wykładu.
To co dziś wiemy o tych Posełkach, zobowiązuje nas do pamięci o nich, bowiem dzięki nim jesteśmy dzisiaj właśnie w tym miejscu historii.
ZM
Powrót do Wydarzenia 2021