Kolorowe Jeziorka

  Kolorowe, nie nie jarmarki tylko jeziorka i nie jest nam żal bo 11 czerwca byliśmy na wycieczce z grupą Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej, na terenie Rudawskiego Parku Narodowego u podnóża Wielkiej Kopy. Byłoby żal nie zobaczyć tych czarodziejskich miejsc, można powiedzieć jak z bajki.
Teren Rudawskiego Parku Narodowego obfituje w miejsca związane z górnictwem historycznym. Nazwa Góry Rudawskie jest nie przypadkowa, ponieważ szczególnie na jej wschodniej części wydobywano w przeszłości rudy żelaza, miedzi, arsenu, złota, srebra i innych metali. Z czasem w związku z wyczerpaniem się złóż wydobycie stało się nie opłacalne i zaprzestano prac górniczych. Ścieżka edukacyjna "Kolorowe Jeziorka" to trasa wzdłuż zielonego szlaku, prowadzącego od Wieściszowic do Rędzin. Przejście ścieżki zajmuje ok dwóch godzin.
 Tu powyżej wsi Wieściszowice, na skłonie Wielkiej Kopy pierwszym przystankiem na ścieżce edukacyjnej i najniżej położonym spośród czterech jeziorek jest jeziorko żółte. Żółty kolor wody jest związany ze składem chemicznym otaczających skał wapnia i siarki. Żółte Jeziorko to wyrobisko pokopalniane gdzie na przełomie osiemnastego wieku wydobywano łupki pirytonośne  na najniżej położonej kopalni "Nadzieja". Piryt wydobywano tam dla potrzeb produkcji kwasu siarkowego.  
Kolejnym jeziorkiem które spotykamy na trasie jest jeziorko purpurowe, które zawdzięcza swą barwę związkom miedzi i żelaza. W koło jeziorka wspinają się ściany skalne w kolorze żółtym i pomarańczowym, myślę że nawet w dni mniej słoneczne są tam zakute w skale barwy słońca. Taki kolor ma również woda. Teren jeziorka ma ok 430m. długości i 110m. szerokości. Tajemniczości dodają mu strome zejścia i liczne wzniesienia. Oba jeziorka Żółte i Purpurowe położone są na wysokości ok 560 m. n.p.m.
  Trasa w kierunku jeziorka Błękitnego (Lazurowego ) nie jest łatwa, ale za to bardzo ciekawa.  Korzenie sosen bardzo płytko osadzone w ziemi tworzą żylasty teren a wydeptane przez turystów ścieżki między korzeniami  naturalne schody i poręcze. Na trasie spotykamy wśród wyrobisk skalnych  groty w których mieszkają nietoperze, one również upodobały sobie te urocze miejsca.    
  Błękitne jeziorko jest najładniejsze w całym kompleksie więc warto było się wspinać. Położone jest na wysokości 635m. n.p.m. Powstało na terenie wyrobiska "Nowe Szczęście " a woda swój kolor zawdzięcza podobno glonom, które upodobały sobie jej czystość i nasłonecznienie. Jeziorko jest czyste i głębokie nawet do 20 metrów. Ma długość ok 150m. i ok 50m. szerokości. Jest otoczone lasem który malowniczo zawiesza się nad wodą.
  Warto wiedzieć, że oprócz glonów, które upodobały sobie to środowisko wodne, żyją tu jeszcze salamandry plamiste i traszki górskie. W upalne dni co nam również się udało, można obserwować ważki krążące nad wodą lub nad  brzegami.
  Teraz to może już nam być tylko żal blaszanych zegarków, pierzastych kogucików i baloników na druciku. Mieliśmy dużo wspaniałych wrażeń z udanej wycieczki i okazję zobaczyć uznany w 2011 roku przez National Geographik Traveler jeden z siedmiu nowych cudów Polski.

  Irena Kowal
 

 Powrót do Wydarzenia 2021

 

W galerii wykorzystano zdjęcia Pana Władysława Woźniaka.