Spacer Kamionki - Lasocin
"Gdzie strumyk płynie z wolna, rozsiewa zioła maj ..." wkoło łany naparstnicy a bystry obserwator może dostrzec lilię złotogłów. Tam właśnie wybraliśmy się na wycieczkę. Jest 22 dzień maja z nami Pani Grażyna Biernat nasz przewodnik. Grupa Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej stęskniona za sobą i spotkaniami, wyruszyła ścieżką edukacyjną Kamionki - Lasocin. Nie sposób opisać radości ze spotkania i zapału do wędrówki.
Kamionki to wieś o długości 3,5 km położona u podnóży Gór Sowich w dolinie Pieszyckiego Potoku na wysokości ok 500 m.n.p.m. Ścieżka edukacyjna to specjalnie przygotowana trasa dla pieszych wyróżniająca się wartościami przyrodniczymi i kulturowymi lub historycznymi. Prowadzi przez piękny las i pola. Widoki zachwycają wędrujących a na ścieżkach są umieszczone tablice edukacyjne, które umożliwiają zapoznanie się z ciekawostkami dotyczącymi zwiedzanych okolic.
Podchodzimy do Kościoła pod wezwaniem Aniołów Stróżów, wybudowanym w XVIII wieku. Jest to skromna budowla barokowo klasycystyczna. Przed wejściem do kościoła rosną dwie lipy wąskolistne. Jedna z nich jest pomnikiem przyrody, jej pień ma obwód 4,5 metra. Na listę zabytków wpisana jest również willa "Wilnianka" budynek wybudowany w 1907 roku jako pensjonat o nazwie Górski Spokój, należała do bogatego dzierżoniowskiego aptekarza Maxa Fritschego obecnie, znajduje się tam hotel.
W obrębie wsi znajdują się również relikty dawnego górnictwa srebra i ołowiu, kopalnia Augusta oraz dawne wyrobiska na górze Błyszcz. Jest to kopulaste wzniesienie w formie małego grzbietu górskiego na obszarze Parku Krajobrazowego Gór Sowich. Kopalnia Augusta została założona na starych wyrobiskach poszukiwawczych a założycielem był mistrz murarski Renhard Gloner. W okolicy Kokotnej Łąki natrafił na stary nieczynny szyb, który pozostał po dawnych robotach poszukiwawczych rud srebra. Kopalnia działała do roku 1913 a w oficjalnych spisach zapisano, że wydobyto z niej łącznie ok 100 ton rudy srebra.
W latach 70 XX wieku między Kokotną Łąką a Skalistą planowano wybudować zaporowy zbiornik wodny, który miał zasilać w wodę Pieszyce, Dzierżoniów i Bielawę. Trasa w kierunku Lasocina przebiega przez Starą Jodłę. Idąc tą trasą szperacze, miłośnicy kamieni mogą znaleźć kamyki gnejsowe,zlepieńce, migmatyty a nawet wtopione w skalne odłamki słupki turmalinu. Stara Jodła jest to górska polana w Krajobrazowym Parku Gór Sowich. Otoczenie porasta las świerkowy i znajduje się tam węzeł leśnych dróg i szlaków turystycznych.
Schodzimy do Lasocina. Lasocin powstał w latach 1780-1783 w wyniku kolonizacji tych terenów przez króla Fryderyka II Wielkiego. Przez jakiś czas miejscowość należała do von Nostitza a w roku 1787 było tu już 40 domów. W XIX wieku miejscowość przekształciła się w niewielkie letnisko i przechodził tędy szlak turystyczny. W roku 1928 Lasocin utracił samodzielność i został przyłączony do Rościszowa. Pierwszy dom w Lasocinie na naszej trasie to dawna leśniczówka, stoi na terenie dawnego przysiółka Lasocina - Serwatki na tle zbocza Kokotnej Łąki.
W Lasocinie wstąpiliśmy do ośrodka agroturystycznego "Cicha Woda" gdzie mogliśmy wypić dobrą kawę czy herbatkę, to w zależności od upodobań. Pogoda dopisała pomimo pochmurnego nieba, bo maj tego roku kapryśny. Wszyscy zadowoleni ze spaceru uśmiechnięci z rozbudzonymi apetytami na następne wyprawy wróciliśmy do swoich domów.
Irena Kowal
Powrót do Wydarzenia 2021
W galerii wykorzystano zdjęcia Lidii Szpalek.