Spacer do Wojsławic

W ramach projektu  „Dbaj o zdrowie” wybraliśmy się w dniu 15.09.br. do Arboretum w Wojsławicach. Arboretum jest filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Na przestrzeni wielu lat zgromadzono tu drzewa, krzewy oraz byliny z różnych rejonów świata, aczkolwiek spotyka się tu także liczne rodzime gatunki i odmiany botaniczne.
Motywem przewodnim naszej  dzisiejszej wyprawy były drzewa jako dendrologiczne osobliwości. A po ogrodzie oprowadzała nas Pani Ewa Kuczyńska, która wybrała dla nas ścieżkę edukacyjną o nazwie „Na tropach zaginionego świata”. Drzewa spotykane na ścieżce to drzewa pomnikowe liczące często dużo ponad 100 lat. Do takich osobliwości niewątpliwie należy miłorząb dwuklapowy i cedr libański, które są nielicznymi przedstawicielami roślin nagozalążkowych. Osobliwością dendrologiczną są także sośnica i szydlica japońska, wolemia szlachetna, stroigła chińska oraz podobna do modrzewia metasekwoja iglasta będące żywymi skamieniałościami a także grujecznik japoński pachnący piernikami.  Szczególnym  okazem jest mamutowiec olbrzymi wyróżniający się pniem o grubej i niezwykle miękkiej korze oraz strzelistej i symetrycznej koronie.
Natomiast wśród rodzimych drzew  na uwagę zasługują purpurowy buk pospolity, który jest sercem arboretum, jesion wyniosły, topola czarna a także najstarsze na Dolnym Śląsku klony palmowe o wężowej korze. Można tu zobaczyć też limbę – sosnę plamistokorą, gruszę wierzbolistną czyli drzewo na którym rosną przysłowiowe gruszki  oraz pierwszy w Polsce włoski orzech czerwony.
Spacerując i podziwiając niezwykłe okazy drzew nie sposób było pominąć kolekcje narodowe różaneczników, liliowców i bukszpanów. Imponująca jest również zgromadzona  kolekcja hortensji obejmująca ponad 300 gatunków i odmian.
Swoistym sektorem arboretum jest Polski Ogród Milenijny, w którym prezentowany jest dorobek polskich ogrodników po 1945 roku. Inspiracją do stworzenia tego miejsca był jubileusz 1000-lecia bitwy pod Niemczą.
A na koniec trafiliśmy do „sanatorium arboretum” Jest to dawne wysypisko śmieci. Dzięki  licznym nasadzeniom hortensji i bukszpanów miejsce to otrzymało nową niepowtarzalną oprawę nasadzeń. W tym zakątku ogrodu rośnie też niecodzienna roślina o olbrzymich dłoniastych liściach i niezwykłych kwiatostanach zwana gunnerą chilijską.
Jesienne zwiedzanie ogrodu, przepiękna roślinność, zróżnicowane kolory i uspokajająca zieleń dostarczyły nam niezapomnianych wrażeń, które z radością przywieźliśmy  do swoich  domów.

L.Bajsarowicz

 

 Powrót do Wydarzenia 2020