Nalepa i Loebl, czyli poezja i blues
10 września br. na kolejnym czwartkowym spotkaniu gościliśmy Pana Sławomira Rodaka, który przedstawił wykład pt.”Nalepa i Loebl czyli poezja i blues” . Wykład rozpoczęty został fragmentem przepięknej piosenki „Anna” autorstwa Bogdana Loebla (tekst) i Tadeusza Nalepy (muzyka). Po czym jako wprowadzenie do tematu, przedstawiona została definicja bluesa. Otóż jest to gatunek muzyczny wywodzący się ze społeczności Afroamerykanów z południa USA. Tematyka bluesa to głównie miłość, samotność i wolność. A podstawowymi instrumentami bluesa są harmonijka ustna i gitara. Rzadziej instrumenty dęte czy fortepian. Z czasem ta forma muzyczna dała początek muzyce rockowej i pokrewnej. Następnie prowadzący przybliżył sylwetki tytułowych bohaterów wykładu.
Tadeusz Nalepa nazywany jest ojcem polskiego bluesa. Natomiast Bogdan Loebl to poeta, który wprowadził nową jakość do polskiej kultury. I to właśnie Bogdan Loebl jest autorem słów do zdecydowanej większości kompozycji Tadeusza Nalepy. Ich wspólnym dorobkiem artystycznym są między innymi takie utwory (zaprezentowanie na wykładzie) jak:„Zapraszamy na corridę”; „Kiedy byłem małym chłopcem”; „W co mam wierzyć”; „Daję Ci bluesa”; „Biel” i na koniec „Modlitwa”. Również wcześniej wspomniana „Anna”.
I nie bez powodu krytycy muzyczni uważają, że wybitność bluesów Tadeusza Nalepy to niewątpliwa zasługa tekstów Bogdana Loebla .
L.B.
Powrót do Wydarzenia 2020
W galerii wykorzystano zdjęcia Bernarda Szpalek.