Cel: Ziemia. O zderzeniach planetoid z Ziemią

W czwartkowe popołudnie 16 maja 2019 roku profesor Andrzej Pigulski, z Uniwersytetu Wrocławskiego, bardzo ciekawie opowiadał słuchaczom o zderzeniach planetoid z Ziemią.
Wykład był wzbogacony prezentacją medialną. Od czasu do czasu media informują o obserwacjach jasnych bolidów czy meteorów. To widomy znak tego, że Ziemia cały czas znajduje się pod ostrzałem. Choć większość obiektów, które widzimy jako meteory to ciała bardzo małe, od czasu do czasu trafiają się obiekty, które stanowią realne zagrożenie dla ludzi czy nawet całego życia na Ziemi.
Wykładowca omówił dwa przykłady takich zjawisk to bolid czelabiński z 15 lutego 2013 roku i tzw. katastrofa tunguska z 30 czerwca 1908 roku. Ślady uderzeń dużych ciał w postaci kraterów uderzeniowych istnieją do dziś na Ziemi, choć wiele z nich zatarła już erozja. Niektóre z takich kraterów mają średnice większe niż 100 km, co wskazuje na to, że rozmiary ciała zderzającego się z Ziemią musiały być rzędu kilometrów. Jedna grupa kraterów uderzeniowych znajduje się też w Polsce, w miejscowości Morasko na północnych granicach Poznania.
Mówca zachęcił nas do odwiedzenia tego miejsca.

 

Powrót do Wydarzenia 2019