Zaufanie – kredyt, który się opłaca.


 Czwartkowe spotkanie 28 marca 2019 roku prowadziła psycholog  Karola Kotecka-Koba rozpoczęła je nietypowo. Sama przekonała się czy wzbudza zaufanie wybranych osób oraz dlaczego?
W czasie spotkania stawiając wiele pytań spowodowała, że licznie zgromadzeni słuchacze brali aktywny udział w spotkaniu. Po krótkim wprowadzeniu, co to jest zaufanie,  przytoczeniu definicji, prowadząca wyróżniła dwa rodzaje zaufania:

  1.  zaufanie do siebie oraz swoich zdolności
  2.  zaufanie innym.

Choć od dziecka jesteśmy uczeni, przez rodziców, nauczycieli, że nie powinniśmy nikomu ufać, (nie otwieraj drzwi, nie rozmawiaj z obcymi, bądź ostrożna/y) to jednak zaufanie jest nieodłącznym elementem egzystencji człowieka. Każde zaufanie zaczyna się od  zaufania do siebie. Jeśli ufam sobie, swojemu charakterowi, zdolnościom a inni mogą zaufać mnie, to można budować wzajemne relacje.
Potem fala zaufania zatacza coraz szersze kręgi na grupy społeczne, samorządy, organizacje ...
 W dalszej części  wykładu omówione zostały czynniki, które wpływają na zaufanie, są to między innymi:
- dzieciństwo, doświadczenie, efekt pierwszego wrażenia, podobieństwo, grupy społeczne, otwarcie się na innych.

Na zadane pytanie: czy zaufania można się nauczyć, większość odpowiedziała – TAK.  I to jest bardzo optymistyczne. Co zatem należy zrobić? Zacząć od gotowości do zaufania, otworzyć się na nie.
Uczyć  się psychologi – aby lepiej zrozumieć jak funkcjonuje człowiek, wówczas będziemy bardziej wyrozumiali dla swoich ułomności, błędów, które popełniamy  codziennie.  Serce podpowie nam co jest dobre dla  nas, czego potrzebujemy. Czyli pytaj siebie, szukaj odpowiedzi w sobie.

“ Gdy tylko sobie zaufasz, będziesz wiedział jak żyć” -   J.W. von Goethe

ZM

 

Powrót do Wydarzenia 2019