Zamki i pałace Czech

Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej każdego roku organizuje wycieczki do Czech. Uczestnicy tych wyjazdów mają możliwość poznania wielu zamków i pałaców (których jest ok. 2500 jak pisze Romuald Łuczyński w „Dziejach rezydencji szlacheckich i magnackich”) na całych obszarach Czech.  W czasie wspólnego spotkania TOZD i  Klubu Podróżnika 06 listopada 2018 r., Krystyna Czekaj przedstawiła kilka z nich. Motywem przewodnim  tej medialnej wędrówki była architektura obiektu.
Najwcześniejsze zachowane do dziś zamki zachowały się w Landštejnie (zdjęcie po lewej) – inicjatorem budowy był Przemysław Otokar II oraz Chebie, gdzie Fryderyk Barbarossa zbudował twierdzę przeciwko naporowi Słowian. Oba zamki wzniesiono w stylu romańskim.
Gotyk reprezentuje zamek Karola IV Karlštejn, w którym zachowała się wspaniała Złota Kaplica p.w. św. Krzyża i Zamek Švihov można było zalać wodą z pobliskiego jeziora,
a Pernštejn ma wykusze w kształcie jaskółkowych gniazd. Z kolei Bezděz położony na wysokim wzgórzu inspirował Bedřich Smetanę i romantyka Machę.
Styl renesansowy reprezentuje Velke Losiny z zachowanym wyposażeniem epoki.  Opoćno (zdjęcie po prawej), Telč – najwspanialsze założenie renesansowe poza Włochami czy Litomyśl. Ten ostatni zamek posiada dekorację sgraffitową zarówno na dziedzińcu wewnętrznym jak i na fasadzie zewnętrznej. Cechą charakterystyczną tych rezydencji są też arkadowe krużganki otaczające dziedzińce wewnętrzne.
Barok, który pojawił się w Czechach po bitwie pod Białą Górą po 1621 r (kiedy  szlachtę protestancką zastąpiła szlachta katolicka obcego pochodzenia) reprezentuje pałac  Troja i Karlova Kouna. Troja pełniła funkcję pałacu wypoczynkowego i została ozdobiona wspaniałymi malowidłami sławiącymi Leopolda I Habsburga.
Karlova Koruna w Chlumcu ma kształt korony, stanowi ją główny korpus owalny i trzy symetryczne skrzydła.


W XIX w. powstał pałac w Kaćinie (zdjęcie po lewej) w kształcie podkowy, nawiązujący do architektury starożytnej. Ratiborice – letni pałacyk gościł przedstawicieli antynapoleońskie. To w Ratiboricach w rodzinie koniuszego urodziła się Bożena Nemcov, autorka powieści „Babuszka”.

K. Czekaj

 

 

Powrót do Wydarzenia 2018 II półrocze