Lekcja muzealna w Pałacu Królewskim - Muzeum Miejskie we Wrocławiu
7 września 2018 roku członkowie i sympatycy Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej wzięli udział w wycieczce do Wrocławia do Pałacu Królewskiego - Muzeum Miejskiego Wrocławia. Uczestnicy wycieczki obejrzeli między innymi wystawę stałą obrazującą 1000 lat Wrocławia, która uznawana jest za jedną z najnowocześniejszych ekspozycji muzealnych w Polsce.
Wystawa prezentuje historyczne dziedzictwo Wrocławia przy pomocy nowoczesnych technologii wystawienniczych. Wystawa zaprojektowana została w sposób chronologiczny, kolejne pomieszczenia eksponują najciekawsze okazy charakterystyczne dla danego okresu. Wędrówka po kolejnych salach zaczyna się od najdawniejszych czasów obejmujących najstarsze dzieje Wrocławia, sprzed tysiąca lat, ukazuje jego początki, ówczesne terytorium i charakterystyczną dla tego okresu architekturę.
Przewodniczka w swojej barwnej opowieści podkreśliła wielkie znaczenie Wrocławia jako ważnego ośrodka, ze względu na Biskupstwo Wrocławskie oraz położenie geograficzne, przecinanie się szlaków handlowych bursztynowego i solnego, co przyczyniało się do rozkwitu miasta. Zwróciła uwagę na ważne wydarzenia historyczne, najazdy i bitwy, które znajdowały odzwierciedlenie w malarstwie. Po ekspozycji ukazującej Wrocław Piastów uczestnicy wycieczki obejrzeli zbiory w gablotach, obrazy i rzeźby, przeważnie anonimowych twórców, ilustrujące dzieje Wrocławia w latach 1335-1526 tj. okres, w którym Wrocław był pod władaniem Korony Czeskiej.
Kolejne sale prezentują najważniejsze wydarzenia z dziejów miasta na przestrzeni wieków aż do czasów współczesnych, poprzez okres Reformacji z tezami Marcina Lutra, panowanie Habsburgów, 3 wojny śląskie, czasy napoleońskie, I i II wojnę światową na życiu codziennym w PRL kończąc. Duże wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarły odrestaurowane komnaty królewskie utrzymane w stylu epoki kolejnych królów pruskich; Fryderyka Wielkiego II, Fryderyka Wilhelma II i III.
Przewodniczka w czasie ponad dwugodzinnej wędrówki, zwracała uwagę zwiedzającym na najciekawsze i najbardziej cenne okazy takie jak: wspaniałe okazy sztuki złotniczej, świeczniki i kielichy, zbiór 12 łyżek apostolskich, okazy sztuki medalierskiej, najstarsza odznaka policyjna w Polsce z 1540 roku, słynny skarb z Bremy, elementy miejskiej architektury, archiwalne fotografie, nóż gilotyny więziennej, która działała w mieście w 1945 roku, grafiki i ceramika Pabla Picassa, kostiumy teatralne itp.
Po bardzo intensywnej lekcji muzealnej, “1000 lat Wrocławia” nadszedł czas na kawę oraz na indywidualne zwiedzenie trzech wystaw czasowych.
Dwie wystawy prezentowały prace wrocławskich mistrzów malarstwa Gertrud Staats i Stanisława Kukli.
Trzecia wystawa to Polska Deklaracja Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych. Jest to dokument, który składa się ze 111 tomów podpisów, podziękowań, które zostały przekazane do Białego Domu prezydentowi Calvinowi Coolidge z okazji 150. rocznicy Deklaracji Niepodległości oraz w uznaniu amerykańskiego udziału i pomocy dla Polski podczas I wojny światowej.
Alicja Kossowska