Spacerkiem po - Przełęcz Tąpadła, stokiem Raduni do Słupic
W ostatni dzień wiosny 20 czerwca 2018 roku, około 50 osób przemierzało trasę z Przełęczy Tąpadła stokami Raduni, przez Dębowy Grzbiet, Świerczynę do Przełęczy Słupickiej i dalej do Słupic.
Wycieczka odbyła się w ramach spacerów po powiecie dzierżoniowskim organizowanych w bieżącym roku pod hasłem „Spacery po zdrowie i wiedzę”. Piękna pogoda, dalekie widoki, cisza i spokój to walory Masywu Ślęży. Radunia 573 m n.p.m, drugi co do wysokości szczyt w Masywie Ślęży, zbudowany jest ze skał serpentynitowych. Jej szczyt jest niedostępny dla turystów z powodu ścisłej ochrony cennych zbiorowisk roślinnych porastających wierzchołek/ jest górą o ciekawej historii. Obok Ślęży, stanowi cenny obiekt archeologiczny – na jej wierzchołku istniał ośrodek kultowy, otoczony kamiennym wałem. Jego istnienie określa się na okres kultury łużyckiej i epokę brązu.
Trasa wycieczki biegła granicą rezerwatu „Góra Radunia” na wysokości ok. 500 m n.p.m. Piękne lasy mieszane ze znacznym udziałem sosny, zespoły rzadkich i chronionych roślin są charakterystyczne dla podłoża serpentynitowego. Partie szczytowe porasta świetlista dąbrowa z dębem szypułkowym i sosną zwyczajną. Smutnym widokiem są dla turysty przemierzającego ten piękny obszar usychające świerki, wrażliwe na panującą suszę.
Przez piękny Dębowy Grzbiet zeszliśmy do zielonego szlaku prowadzącego do Słupic. Po drodze zajrzeliśmy do wnętrza dawnego kamieniołomu serpentynitu nad Słupicami. Skalne ściany które porasta ciekawa roślinność, potężne sosny na krawędzi urwiska robią duże wrażenie. Nad Słupicami czekały nas piękne widoki na Wzgórza Krzyżowe i wał Gór Sowich Dobry humor, niezła kondycja i zachwyt uczestników trasą wycieczki – oto główne jej walory !
A wiedza uzyskana na trasie z opowieści przewodnika dopełniła zadowolenia ze spaceru.
Zapraszamy zatem do uczestnictwa w następnych spacerach !!!
G.B
Powrót do Wydarzenia 2018