Spacerkiem po zdrowie i wiedzę - Wojsławice

W dniu 22 maja 2018 roku  w prawdziwie pięknej, słonecznej  pogodzie, odbył się kolejny spacer w ramach projektu „Spacer po zdrowie i wiedzę”, który został dofinansowany przez Powiat Dzierżoniowski. Tym razem udaliśmy się na spacer  po wiosennym Arboretum w Wojsławicach.
Z przystanku autobusowego   na osiedlu Błękitnym o godzinie 8.09 autobusem linii 45 rozpoczęliśmy naszą wycieczkę. Na poszczególnych przystankach autobusowych dosiadali się kolejni wycieczkowicze. W związku z tym, że trasa autobusu  linii 45 została wydłużona dojechaliśmy bezpośrednio do Wojsławic.
Tam spotkaliśmy się z przewodnikiem panią Ewą Kuczyńską i rozpoczęliśmy spacer po przepięknym Arboretum. Pani przewodnik  oprowadzała nas po  najstarszej części ogrodu botanicznego. Opowiedziała nam nie tylko  historię powstawania Arboretum, ale także bardzo szczegółowo opowiedziała nam o znajdujących się tam  drzewach,  krzewach i towarzyszących im licznych bylinach, które tworzą niskie kobierce w zacienionej części starego parku.
Pani Ewa poinformowała nas, ze datą przyjmowaną obecnie za powstanie Arboretum jest rok 1811. Obecny kształt Arboretum nadał w 1880 roku Fritz von Oheimb (upamiętnia go Staw Fritza), śląski ziemianin oraz znawca roślin. Został on właścicielem 150-hektarowego majątku w Wojsławicach, którego częścią był park romantyczny założony w 1821 r. przez ród von Aulock. Nowy właściciel rozpoczął przebudowę parku, systematycznie gromadząc nowe gatunki roślin, zwłaszcza różaneczniki, które stały się specjalizacją jego hodowli na początku XX wieku. Druga wojna światowa szczęśliwie ominęła park, jednak w późniejszych latach wielokrotnie zmieniał on właścicieli.
Od 1988 r. Arboretum w Wojsławicach jest filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu  Wrocławskiego. Powierzchnię Arboretum systematycznie powiększano, posadzono  wiele roślin, dzięki czemu ich liczba zwiększyła się w ostatnich latach wielokrotnie. Wszystkie okazy roślin posiadają szczegółową dokumentację, etykiety informacyjne, a unikaty specjalne tablice opisowe.
Pani Przewodnik zwróciła uwagę na to, że w każdym miesiącu w sezonie arboretum ma wiele do zaoferowania, ale koniec maja to zdecydowanie najlepszy moment do zwiedzania ogrodu. Kwitną wtedy różaneczniki. Jest ich tutaj zadziwiająco wiele - białe, żółte, czerwone, różowe, pomarańczowe, amarantowe, kremowe, łososiowe, fioletowe i wiele, wiele innych. Hodowane i krzyżowane ze sobą przez dziesiątki lat, stworzyły niepowtarzalne okazy zachwycające swą barwą i ilością kwiatów.  Arboretum warto też odwiedzić nie tylko ze względu na kwitnące różaneczniki. Rośnie tutaj wiele drzew.  Są  to drzewa pomnikowe, które wzbudzają zainteresowanie zarówno turystów, jak i dendrologów. Niektóre okazy pamiętają jeszcze dawnych właścicieli parku. Wśród drzew liściastych na uwagę zasługują: 100-letni buk pospolity oraz  200-letnia czerwonolistna forma buka pospolitego, jesion wyniosły– najstarsze okazy na Dolnym Śląsku.
Olbrzymi teren jest pięknie zagospodarowany i zadbany. Dużo ławeczek i miejsc do odpoczynku. Przy roślinach tabliczki z nazwami. Można się tam zrelaksować i zaczerpnąć wiele inspiracji do własnego ogrodu.
Ponadto na terenie zabytkowego folwarku znajduje się unikatowa kuźnia kołowa, skansen dawnych narzędzi ogrodniczych i rolniczych, a w „Galerii” tematyczne wystawy. Ze szczytu Czereśniowego Wzgórza rozciąga się panorama na Przedgórze Sudeckie, Ślężę, Góry Sowie i Karkonosze. Wojsławickie arboretum jest warte odwiedzenia o każdej porze roku. Przez cały niemal rok kwitną tutaj wrzosy i wrzośce.
Po zakończeniu zwiedzania z przewodnikiem uczestnicy wycieczki mogli indywidualnie zwiedzać  pozostałą  tak zwaną nową część ogrodu.
Ogród w Wojsławicach nie bez powodu nazywany jest bajkowym. Jest idealnym miejscem na wyciszenie i bliski kontakt z naturą. Trudno jest  opisać jego walory. Trzeba  je zobaczyć. Na pewno warto tam wracać, co i ja uczynię.

Bożena Krotla

 

Powrót do Wydarzenia 2018