Wydarzenia 2018
Aktywność w każdym wieku sposobem na życie
21 czerwca br. odbyło się w DOK-u ostatnie przed wakacjami spotkanie członków i sympatyków TOZD. Przedmiotem spotkania był wykład pt.”Aktywność w każdym wieku sposobem na życie”, który przedstawiła rehabilitant Pani Agnieszka Łukacz. Wykład był realizowany w ramach projektu „Start po zdrowie”, który posiada dofinansowanie z powiatu dzierżoniowskiego.
Spacerkiem po ... - Przełęcz Tąpadła, stokami Raduni do Słupic
W ostatni dzień wiosny 20 czerwca 2018 roku, około 50 osób przemierzało trasę z Przełęczy Tąpadła stokami Raduni, przez Dębowy Grzbiet, Świerczynę do Przełęczy Słupickiej i dalej do Słupic.
Wycieczka do Góry i okolic (15.06.2018)
Jadąc nową drogą szybkiego ruchu, S5, z Wrocławia do Poznania, nieco za Rawiczem skręcamy w lewo (na zachód) i po ok. 20 kilometrach dostajemy się do leżącej na skraju województwa Góry, mało dziś znanego 12-tysięcznego (i wyludniającego się) miasta powiatowego.
Sztuka plakatu
Na wykładzie, w dniu 14 czerwca b.r. została zaprezentowana przekrojowo historia polskiego plakatu od jego początków po współczesność z uwzględnieniem sytuacji artystycznej oraz politycznej w Europie oraz Polsce. Wykład prowadziła Patrycja Mazurek.
Tańczące kawiarenki 12.06.2018
W dniu 12 czerwca odbyły się już ostatnie zajęcia w ramach pierwszej edycji projektu "Tańczące kawiarenki". Wszystkim nam przydało się trochę ruchu i wspólnej zabawy. Wielu osobom spodobały się te zajęcia i zadeklarowały chęć wzięcia udziału w kolejnej edycji projektu. W projekcie dofinansowanym przez Powiat Dzierżoniowski wzięło udział 357 beneficjentów.
ZM
Zdjęcia z zajęć zobacz tutaj ...
Kalisz i okolice (9-10 czerwca 2018)
Leżąca na szlaku bursztynowym Calisia znajdowała się na mapie Ptolemeusza już w II wieku n.e. Czy był to istotnie Kalisz? Nie wszyscy się z tym zgadzają, do czego jeszcze powrócimy. Zwiedzaliśmy to miasto oraz jego okolice.
„Kaskaderzy literatury współczesnej”
tak brzmiał tytuł wykładu, który poprowadził wraz ze swoimi uczniami polonista z 1 LO w Dzierżoniowie Pan Sebastian Runowicz. Spotkanie miało miejsce w dniu 7 czerwca 2018 roku w MPBP im. K. K. Baczyńskiego w Dzierżoniowie Wykład rozpoczęty został wierszem T. Śliwiaka „Kaskaderzy”, po czym przedstawione zostało pojęcie kaskaderów literatury.
Tańczące kawiarenki 05.06.2018
Przypominanie układów tanecznych z poprzednich zajęć wcale nie było łatwe. Za to zorba przeniosła nas na wyspy greckie. Przed nami niestety jeszcze jedne zajęcia w ramach projektu.
ZM
Zdjęcia z zajęć zobacz tutaj ...
Spotkanie w Muzeum – 30.05.2018
30 maja 2018 r. w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa odbyło się spotkanie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej. Wykład pt. „Dynastia Kossaków” wygłosiła Jolanta Maniecka.
Tańczące kawiarenki 29.05.2018
Teatr Muzyczny Capitol musical FRANKENSTEIN
Niedzielne popołudnie 27 maja 2018 r. spędziliśmy w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Dwieście lat temu z nudów Mary Shelley wymyśliła „Frankensteina” i na kanwie tego opowiadania powstał musical pod tym samym tytułem.
Mysłakowice i okolica
Dolina Pałaców i Ogrodów... Gdzie? W Kotlinie Jeleniogórskiej. Ilość obiektów: ok. 30. W obecnym podejściu zwiedziliśmy cztery. Fundacja Pałaców i Ogrodów na swej liście wymienia różne budowle, od dworów po prawdziwe pałace, od obiektów muzealnych do niedostępnych prywatnych.
Spróbuj powalczyć o siebie
W dniu 24.05.2018 r. w DOK-u wysłuchaliśmy wykładu opracowanego przez psycholog Panią mgr Annę Salij-Szyszka o nazwie ”Spróbuj powalczyć o siebie”. Wykład ten był zrealizowany w ramach projektu „Start po zdrowie”, który posiada dofinansowanie z powiatu dzierżoniowskiego.
Spacer po zdrowie i wiedzę - Wojsławice
W dniu 22 maja 2018 roku w prawdziwie pięknej, słonecznej pogodzie, odbył się kolejny spacer w ramach projektu „Spacer po zdrowie i wiedzę”, który został dofinansowany przez Powiat Dzierżoniowski. Tym razem udaliśmy się na spacer po wiosennym Arboretum w Wojsławicach.
Wulkany w Układzie Słonecznym
„Wulkany w Układzie Słonecznym'' to temat wykładu, który przeprowadził profesor Andrzej Pigulski z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Spotkanie zorganizowało Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej dla licznie przybyłych osób zainteresowanych tą tematyką w dniu 17 maja 2018 r.
Tańczące kawiarenki 15.05.2018
Tańce wolne, dowolne i radości bawią nas i radują. Tym razem było trochę klasyki, polskie tango, nie było łatwo. Krok podstawowy jakoś nam idzie, ale te promenady ...
Zdjęcia z zajęć zobacz tutaj ...
Majówka w TARNOWIE i innych miejscowościach Małopolski w dniach 12-13 maja 2018r.
W sobotę 12-go maja, skoro świt, bo o godzinie 4.30, wyruszyliśmy z Dzierżoniowa na wycieczkę autokarową, której organizatorem było Biuro Podróży „Śnieżka”. W 50-osobowym składzie uczestników tej wyprawy znaleźli się członkowie i sympatycy Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej wraz z najmłodszym jego zwolennikiem, 11-letnim Wojtusiem, który dzielnie zniósł trudy podróży.
U wód. Dawna architektura uzdrowiskowa (10.05.2018)
Od wieków ludzie pelegrynowali do zdrojów i cieplic dla podratowania zdrowia, ale prawdziwy rozkwit wodolecznictwa, a co za tym idzie i architektury uzdrowiskowej przypadł na 2. połowę XVIII wieku i wiek XIX. Modne wówczas kurorty jak Baden Baden, Bad Kissingen, Karlsbad (Karlove Vary), Spa, Bath przyciągały koronowane głowy i artystów.
Spotkanie autorskie z Jolantą Kaletą
Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej i Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. K. K. Baczyńskiego zorganizowały 8 maja w siedzibie biblioteki spotkanie z bardzo popularną wrocławską autorką powieści przygodowo-kryminalnych - Jolantą Maria Kaletą.
8 maja to zarazem Dzień Bibliotekarza, w związku z czym spotkanie rozpoczęło się od życzeń prezes TOZD Zofii Mirek i pisarki Jolanty Kalety.
Spacerkiem po - z Kołaczowa przez Dębowe Wzgórza do Gilowa.
W poniedziałek 07.05.2018 roku w przepięknej słonecznej pogodzie odbył się już trzeci spacer w ramach projektu „Spacer po zdrowie i wiedzę”, który posiada dofinansowanie z Powiatu Dzierżoniowskiego. Naszym przewodnikiem była Pani Grażyna Biernat. Tym razem wędrowaliśmy z Kołaczowa przez Dębowe Wzgórza do Gilowa.
Koncert Hawdalowy „Już nie zapomnisz mnie”
Niedzielny wieczór 29 kwietnia spędziliśmy w klimacie najpiękniejszych szlagierów polskiego kina przedwojennego. Przy akompaniamencie na fortepianie Stefana Gąsieniecy w magiczny świat dwudziestolecia przeniósł nas Tomasz Stockinger aktorsko śpiewając romantyczne, zadziorne, melancholijne i komiczne piosenki autorstwa Tuwima, Hemara, Petersburskiego, Warsa, Jurandota. A że koncert miał miejsce w Synagodze pod Białym Bocianem były też świetne żydowskie szmoncesy. Cały program to elegancja i szyk minionych lat, do których często wracamy wspomnieniami.
ZM
Wycieczka do Krasiejowa (28.04.2018)
Ach, te dinozaury! Odkryte w połowie XIX w. (choć wzmianki były i wcześniej), imponowały szczególnie swoją wielkością. Gdzieś od przełomu ostatnich wieków zainteresowanie przeszło w prawdziwą modę. Obecnie w wielu miejscach są mniejsze czy większe wystawy lub parki dinozaurów, jest to też temat filmów, albumów i książek. Jura Park w Krasiejowie, który zwiedziliśmy, uważany jest za największy w Europie.
Dowiedz się co jesz
Wykład pod tytułem „Dowiedz się co jesz” przeprowadziła w dniu 26.04.2018 roku Pani dr Renata Madziara. Było to drugie spotkanie w ramach projektu „Start po zdrowie” i miało miejsce w DOK-u. Prowadząca wykład szczególną uwagę zwróciła na stały spadek wartości odżywczych warzyw i owoców.
Tańczące kawiarenki 24.04.2018
Zdjęcia z zajęć zobacz tutaj ...
Wycieczka do Pragi
Praga to jedna z najczęściej odwiedzanych przez Polaków stolic Europy. I to właśnie w Pradze spędziliśmy dwa dni (21 i 22.04.2018 r.). Zwiedzanie stolicy Czech rozpoczęliśmy od kompleksu klasztornego Zakonu Norbertanów na Strahowie, do którego weszliśmy przez barokową bramę zwieńczoną figurą św. Norberta.
Romanowowie - historia pewnej rodziny
Historię najpotężniejszej dynastii naszej części świata, rodziny Romanowów przedstawił Romuald Wojciechowski w dniu 19 kwietnia w sali DOK.
Dynastia Romanowów rządziła w Rosji przez 300 lat. Pierwszym po okresie tak zwanej „smuty” wybranym przez bojarów władcą został szesnastoletni Michał Fiodorowicz Romanow.
Yaoyi Kusama - obsesja Kropek
18 kwietnia 2018 roku w Muzeum Miejskim w Dzierżoniowie gościła i przedstawiła interesujący wykład pani Alicja Abramowicz z Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu. Tematem spotkania była twórczość artystyczna i życie Yaoyi Kusamy najwybitniejszej japońskiej artystki – malarki, rzeźbiarki i performerki.
Awangarda w architekturze
Wykład dotyczył działalności dwudziestowiecznej awangardy w architekturze. Rozpoczął się od refleksji na temat zjawiska samej awangardowości w sztukach wizualnych oraz literaturze i architekturze na przestrzeni wieków przed „wiekiem awangardy” tj. wiekiem XX wraz z jej przedstawicielami. Następnie przedstawiony został podział chronologiczny właściwej awangardy na trzy „przełomy”: secesję (początek awangardowego myślenia), tzw. pierwszą awangardę („czas przełomu”) oraz postmodernizm („przełom bis”)...
Skrót wykładu Patrycji Mazurek z dnia 12.04.2018 r. Czytaj tutaj ...
Tańczące kawiarenki 10.04.2018
Z Jodłownika – przez Koci Grzbiet do Bielawy
W Światowym Dniu Zdrowia 07 kwietnia 2018 roku w prawdziwie pięknej, słonecznej pogodzie, odbył się kolejny spacer w ramach projektu „Spacer po zdrowie i wiedzę”, który został dofinansowany przez Powiat Dzierżoniowski. Trasa wędrówki rozpoczynała się na pętli autobusowej w Jodłowniku.
„Antyki na stole”czyli sztućce cenne, dziwne i zagadkowe
Taki temat zaprezentowany został na kolejnym spotkaniu Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej, które odbyło się 5 kwietnia 2018 r. w Publicznej Bibliotece Miejsko-Powiatowej w Dzierżoniowie. Prelegentem był Jerzy Tomaszewski, który podzielił się z uczestnikami swoją pasją kolekcjonerską, ubarwiając swą opowieść licznymi anegdotkami i prezentując zbiory wyjątkowych okazów sztuki związanej z nakryciem stołu na przestrzeni wieków.
Ostatnia Wieczerza, czyli najsłynniejsza kolacja w dziejach
28 marca w Muzeum Miejskim w Dzierżoniowie słuchacze TOZD mieli okazję wysłuchać interesującego wykładu Barbary Rymarskiej. Można było usłyszeć odpowiedzi na wiele pytań związanych z ostatnim spotkaniem Jezusa ze swoimi uczniami w Wieczerniku w przeddzień jego śmierci m.in.:
Tańczące kawiarenki
W dniu 27 marca b.r. odbyły się kolejne zajęcia taneczne z projektu "Tańczące kawiarenki". Za nami 6 spotkań, które nie tylko dały nam wiele radości, ale też nabyliśmy nowej wiedzy o sobie oraz nowych umiejętności.
Zdjęcia z zajęć zobacz tutaj ...
Wycieczka do Brzegu (24.03.2018)
Stosunkowo mało znane miasto Brzeg (Opolski) ma średniowieczne korzenie, zamek starszy od Wawelu i ciekawą historię. Leży w połowie drogi miedzy Wrocławiem i Opolem, zaś trzecią, prostopadłą do tamtych połówką dojeżdża się do Dzierżoniowa.
W pierwszej kolejności zwiedzaliśmy tam Zamek Piastów Śląskich, mieszczący muzeum o tej samej nazwie. Pierwsze informacje o istnieniu zamku (gotyckiego) pochodzą z roku 1235.
Tabu i przesądy
Czwartkowe spotkanie 22 marca 2018 roku miało wyjątkowy inny charakter. Spowodowane to było zdarzeniami losowym, które nie były zależne od organizatora. Na wstępie prezes Towarzystwa Zofia Mirek przeprosiła za zmianę tematu spotkania podając ich przyczyny. Po szczegółowym omówieniu bieżących spraw organizacyjnych Towarzystwa oraz programów wycieczek jedno i wielodniowych w bieżącym roku, najbliższych wyjazdów i spotkań podzieliła się wrażeniami z pierwszego spaceru tej wiosny.
Więcej czytaj tutaj ...
Spacery po zdrowie i wiedzę. Przywitanie wiosny spacer do Uciechowa.
Spacerem do Uciechowa 21.03.2018 r. zainaugurowaliśmy nowy program TODZ pod hasłem: „Spacery po zdrowie i wiedzę”. Warunkiem zdrowia jest ruch czyli m.in. spacery, taniec, sport. Już piąty rok z rzędu pierwszego dnia wiosny z zapałem wyruszamy w teren.
Zdrowo, kolorowo czyli dary od natury dla człowieka
W dniu 20.03.2018 roku odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu „Start po zdrowie”. Przedmiotem spotkania był wykład pt. ”Zdrowo, kolorowo czyli dary od natury dla człowieka”. Temat zaprezentowała Pani dr Renata Madziara. Wykład rozpoczęty został od ukazania pozytywnych właściwości kolorów, jak ważne w naszym życiu są kolory i jak wpływają na różne części naszego ciała czyli co to jest koloroterapia.
Odkrywanie gór
W dniu 15 marca b.r. odbył się wykład poświęcony odkrywani przez człowieka gór i powstawaniu pierwszych schronisk górskich. Oto obszerne fragmenty wykładu Pani Agnieszki Goli. Wykład wzbogacony był licznymi slajdami, które wzbogacały treść wykładu.
"Przez wieki góry wydawały się ludziom czymś groźnym, nieprzyjaznym i owianym tajemniczością. W wielu kulturach uważano je za miejsce zamieszkałe przez bóstwa i demony (np. grecki Olimp czy góra Ślęża).
Dostojewski, Tołstoj - pisarze prorocy
Kolejne spotkanie w Muzeum Dzierżoniowskim zorganizowane przez TOZD odbyło się w dniu 14.03.2018 roku. Przedmiotem spotkania był wykład pt. „Dostojewski, Tołstoj - pisarze prorocy” poprowadzony przez nauczyciela 1 LO Pana Romualda Wojciechowskiego. Wykład rozpoczęty został cytatem Lwa Tołstoja „Wiedza daje pokorę wielkiemu, dziwi przeciętnego, nadyma małego” oraz wierszem Czesława Miłosza „Rosja”.
Tańczące kawiarenki
W dniu 13 marca b.r. odbyły się kolejne zajęcia taneczne z projektu "Tańczące kawiarenki". Za nami 5 spotkań, które nie tylko dały nam wiele radości, ale też nabyliśmy nowej wiedzy o sobie oraz nowych umiejętności.
Zdjęcia z zajęć zobacz tutaj ...
Trubadur
W dniu 9 marca wybraliśmy się do Opery Wrocławskiej na spektakl p.t. "Trubadur" Guseppe Verdiego. W atmosferę dramatu już na wstępie wprowadziła nas mroczna, minimalistyczna scenografia. Historia dramatu, tragedii pomyłek i zemsty, została wyśpiewana przez solistów z udziałem chóru Opery Wrocławskiej. Reżyserem spektaklu był Andrejs Źagars (Łotwa) a orkiestrą dyrygował Marcin Nałęcz-Niesiołowski. Krytykowane przez niektórych, zawiłe libretto jest świadectwem siły muzyki Guseppe Verdiego, którą chłonęliśmy do ostatniej nuty opery. [BL]
Torebka w ręce
8.03.2018 r. czyli w dniu „Święta Kobiet” spotkaliśmy się w DOK-u aby wysłuchać iście kobiecego wykładu „Torebka w ręce”. Historię torebki, która towarzyszy kobiecie od lat przedstawiła Pani Iwona Gołaj – pracownik Muzeum Współczesnego we Wrocławiu.
Podróż z madonnami świata
W dniu 6.03.2018 roku w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyło się wspólne spotkanie TOZD i Klubu Podróżnika. Na spotkaniu tym Pani Krystyna Czekaj zabrała uczestników w "Podróż z madonnami świata".
Frida Kahlo - malarstwo, które nosi w sobie przekaz bólu i cierpienia
28 lutego b.r. odbył się wykład przygotowany przez Piotra Marchewkę, który przedstawił niezwykłą meksykańską malarkę Fridę Kahlo. "Dlaczego interesujemy się sztuką? Ponieważ budzi nasz zachwyt, unaocznia złożoność świata, a także, skoro ,,Artysta jest twórcą piękna” możemy powiedzieć że sprawia że nasz świat jest piękniejszy."
"Cztery pory roku" w NFM we Wrocławiu
W dniu 2 marca 2018 r. wybraliśmy się do Narodowego Forum Muzyki, tym razem na jeden z koncertów w ramach Akademii Vivaldiowskiej odbywającej się od 1 do 4 marca b.r. Koncert rozpoczęło słowo wstępne Macieja Prochaska, w którym zawarł kilka informacji dotyczących historycznego tła, trendów ówczesnej muzyki barokowej, w czasie w którym powstały "Czterech pór roku".
W pierwszej części koncertu Marzena Michałowska (sopran) wraz z NFM Orkiestra Leopoldinum wykonała 4 sonety Katarzyny Brochockiej Le quattro sonetti.
A po przerwie NFM Orkiestra Leopoldinum ze skrzypkiem Christianem Danowiczem wykonali "Cztery pory roku op. 8" Antonio Vivaldiego. I to było to na co wszyscy czekali. Najbardziej rozpoznawalne utwory świata, ponadczasowe "przeboje" muzyki klasycznej w wykonaniu na żywo nie mogły nas nie zachwycić ... [BL]
Powstanie Państwa Izrael w kontekście 1968 roku i Dzierżoniowa
Wykład na taki temat przeprowadziła dr Anna Gruźlewska w dniu 1 marca 2018r. w Bibliotece Miejskiej w Dzierżoniowie dla licznie zgromadzonych sympatyków Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej i innych zainteresowanych. Wykład rozpoczęła informacją, że wszystkie przekazane treści zebrane zostały na podstawie badań historycznych, dokumentów IPN, historii opowiadanych przez świadków wydarzeń pokazanych z ich perspektywy, które składają się na ten obraz.
Koncert w NFM
W piątek 23 lutego b.r. byliśmy w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu na koncercie p.t. Lunatycy. Dwuczęściowy koncert w wykonaniu orkiestry NFM Filharmonia Wrocławska pod dyrekcją Daniela Raiskina i udziałem rumuńskiego wiolonczelista młodego pokolenia – Andrei Ioniţă rozpoczął się Polonezem A-dur Fryderyka Chopina.
Następnie orkiestra z udziałem wiolonczelisty Andrei Ioniţă wykonała Koncert wiolonczelowy h-moll op.104 Antonina Dvořáka. Młody wirtuoz wydobył z wiolonczeli cała gamę urzekających dźwięków odzwierciedlających ludzkie nastroje i uczucia.
W drugiej części koncertu wysłuchaliśmy IV Symfonię f-moll op. 36 Piotra Czajkowskiego, to pierwsza z jego trzech symfonii związanych z motywem losu. Był to koncert muzycznego odzwierciedlenia emocji związanych ze wzlotami i upadkami ludzkich uczuć. Wracaliśmy pełni wrażeń zastanawiając się nad tytułem koncertu ... [BL]
Sztuka cerkiewna
Na wykładzie 22 lutego 2018 roku Pani Patrycja Mazurek zaprezentowała przekrojowo historię kształtowania się sztuki cerkiewnej, jej najważniejsze aspekty oraz najciekawsze przykłady z Polski i świata. Sztuka cerkiewna jest bezpośrednią spadkobierczynią sztuki bizantyjskiej, a pośrednią sztuki Cesarstwa Rzymskiego. Szczególną rolę w jej kształtowaniu odgrywali już poszczególni władcy rzymscy jeszcze sprzed czasów Wielkiej Schizmy.
Uwikłany w historię obywatel, poeta - Zbigniew Herbert
15 lutego 2018 r. uczestnicy spotkań organizowanych przez Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej mieli kolejną okazję, aby spotkać się z panią Jolantą Maniecką i wysłuchać jej pasjonującej opowieści o życiu i twórczości - tym razem Zbigniewa Herberta.
Ostatni car i jego Rosja
Ostatnim carem Rosji był Mikołaj II Romanow. O nim, jego rodzinie, jego życiu, rządach, ale przede wszystkim jakim był człowiekiem oraz jaka była wówczas Rosja - 8 lutego 2018 roku opowiadał uczestnikom spotkania Romuald Wojciechowski. Mikołaj II Romanow, był synem Aleksandra III kontynuował linię polityczną ojca, ale był władcą niezdecydowanym, a był najstaranniej wykształconym z carów rosyjskich.
Karaibskie klimaty w rewolucyjnej Kubie
6 lutego w niesamowicie barwną podróż na Kubę zabrała nas Pani Maria Tyws. Kuba to kraj tętniący życiem, muzyką, dobrą zabawą, przesycony seksualnością. Tacy są również Kubańczycy, a zwłaszcza płeć piękna.
Ostry dyżur w literaturze i filmu. Medycyna jako bohater kultury
Na początek warto zadać sobie pytanie, czy medycyna, z całą swoją rekwizytornią: medykami, przyrządami, diagnozami i eterami jest atrakcyjna jako temat dla sztuki, w tym literatury pięknej?
Ewangelik? Kto to taki?
31 stycznia 2018 roku w Muzeum Dzierżoniowskim odbyło się cykliczne spotkanie TOZD zorganizowane w ramach projektu "Ciekawi siebie i świata". Na spotkaniu dr Renata Madziara przedstawiła wykład pod tytułem: "Ewangelik? Kto to taki? Diecezja Wrocławska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego po II wojnie światowej - ludzie, mienie, sposób funkcjonowania".
Zemsta Nietoperza w Operze Wrocławskiej
28 stycznia po raz kolejny grupa melomanów z TOZD wybrała się do Opery Wrocławskiej, tym razem na operetkę "Zemsta nietoperza" Johanna Straussa. Spektakl na pograniczu teatru i opery, pełny wspaniałej muzyki i humoru dostarczył nam ponad 3 godziny relaksu. Orkiestrą dyrygował Marcin Nałęcz-Niesiołowski, a autorką reżyserii i inscenizacji była Helena Kaut-Howson. Dla wielu z nas styczeń rozpoczął się i zakończył w rytm muzyki Straussa. [BL]
Historia kina na przełomie XX i XXI wieku
25 stycznia 2018 roku miałam niezwykłą okazję przenieść liczne grono TOZD w czasie i razem powspominać najlepsze filmy XX i XXI wieku. Przypomnieliśmy sobie takie kultowe produkcje jak: ,,Deszczowa piosenka",”Casablanca” czy ,,Śniadanie u Tiffany'ego"...
Tańczące kawiarenki 23.01.2018 i kolejne spotkania
Pierwsze spotkanie w ramach projektu „Tańczące kawiarenki” mamy za sobą. We wtorek 23 stycznia rozpoczęliśmy je rozgrzewką, która już wykazała jak bardzo jest nam potrzebny ruch, gimnastyka.
Co warto wiedzieć o Gruzji (18.01.2018)
Gruzja to państwo położone na pograniczu Europy i Azji na Kaukazie Południowym na wybrzeżu Morza Czarnego. Graniczy z Rosją, Turcją, Armenią i Azerbejdżanem. Stolicą jest Tbilisi, siedzibą parlamentu – Kutaisi a sądu konstytucyjnego – Batumi. Gruzja zajmuje powierzchnię dwóch naszych województw, np. dolnośląskiego i mazowieckiego. Ludność tego kraju to 3,7 mln. Tak rozpoczął swój wykład dr Andrzej Jagiełło, który zna ten kraj doskonale jako przewodnik wycieczek turystycznych do Gruzji.
Niezwykłość Indii
W 2018 roku Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej i Klub Podróżnika w ramach współpracy z pięciu zaplanowanych wspólnych spotkań, pierwsze mamy za sobą. Obyło się ono we wtorek 16 stycznia. Prezentację pt. Niezwykłość Indii przedstawiła Maria Tyws.
Duch potężny, ale ciało mdłe. O Stanisławie Wyspiańskim opowieść
W dniu 11 stycznia 2018 r. w sali Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury 102 osoby wysłuchały pasjonującej opowieści mgr Jolanty Manieckiej o czołowym przedstawicielu Młodej Polski – dramaturgu, poecie, malarzu, grafiku, architekcie, projektancie mebli – Stanisławie Wyspiańskim.
Koncert noworoczny w NFM
W niedzielę 07.01.2018 r. miłośnicy muzyki z szeregów TOZD wzięli udział w noworocznym koncercie p.t. "Mozart: Gran Partita". Koncert odbył się w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, w ramach Festiwalu Noworocznego NFM. Jego wyjątkowość stanowiło wzbogacenie go czytanymi przez Jerzego Stuhra listami Mozarta. Listy te odkryły przed nami Mozarta jako człowieka niezwykle dowcipnego, niepozbawionego sporej dozy krytycyzmu wobec innych, współczesnych jemu twórców. Muzyka wykonana przez artystów Amadeus Wind Ensemble, głównie na instrumentach dętych (z udziałem jednego kontrabasu) brzmiała tak, jakby grała ją cała orkiestra.
Muzyką Mozarta bogatą w dźwięki i nastroje rozpoczęliśmy nasz koncertowy rok 2018.
B.L.
Magiczny świat poezji Leonarda Cohena
Nowy rok 2018 Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej rozpoczęło spotkaniem w Miejsko Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dzierżoniowie. Przedmiotem spotkania był wykład p.n. "Magiczny świat poezji Leonarda Cohena". W temat wprowadził nas Pan Sławomir Rodak.