Blue Flower

Medialne wędrówki po Turcji

13 lutego 2020 miałem zaszczyt gościć w Dzierżoniowie i w ramach spotkania pt. "Medialne wędrówki po Turcji" zaprezentować kraj.
W trakcie mojego wykładu przybliżyłem uczestnikom spotkania ramy geopolityczne w jakich znajduje się Turcja podając też podstawowe liczby dotyczące tego kraju. Następnie zaś dyskutowaliśmy na temat pochodzenia współczesnych Turków i z czego składa się obecny świat turecki. Kolejnym przedmiotem naszych rozważań stał się język turecki, jego odmienność od języków sąsiadów Turcji oraz podstawowych cech jakimi wyróżnia się ten język. Po tym przedmiotem prezentacji była historia Turków ze szczególnym uwzględnieniem czasów panowania Sułtana Sulejmana Prawodawcy, który żył w XVI wieku. Turcja za epoki tego władcy przeżywała swój szczytowy rozwój, tzw. Złoty Wiek. Postarałem się też na porównanie rozwoju Turcji Osmańskiej i Polski w tamtym stuleciu oraz wspólnie wyciągnęliśmy wnioski, co poszło nie tak doprowadzając w wiekach następnych do kryzysu w jakim pogrążyły się oba kraje niemal równocześnie.
Etap historyczny zakończyłem na I wojnie światowej i reformach Mustafy Kemala Ataturka. Następnie po przedstawieniu kuchni tureckiej i jej specjałów dokonałem przeglądu najważniejszych miejsc w Turcji, które należy odwiedzić: Stambuł, Kapadocję, Konyę, Pamukkale oraz Efez i Troje.
Czas wystąpienia: 1h 30 minut.


Andrzej Jagiełło

 

Powrót do Wydarzenia 2020