Blue Flower

Wydarzenia 2021

 


Posełki

W czwartek 01 lipca 2021 roku Danuta Szeliga  przedstawiła słuchaczom bardzo ciekawy wykład o ośmiu wyjątkowych kobietach. Były to pierwsze kobiety, w historii Polski, które weszły do Sejmu Ustawodawczego tuż po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości. Nazywano je posełkami, posełkiniami a nawet poślicami.  W tej kadencji sejmu  było 442 mężczyzn i 8 kobiet.

Więcej czytaj tutaj ...


Izrael dla pielgrzyma i dla turysty (24.06.2021)

Izrael byłby jednym z wielu niewielkich i mało znanych krajów gdyby nie to, że stamtąd wywodzą się największe religie monoteistyczne. Znana nam już z wcześniejszych spotkań Maria Tyws tym razem opowiedziała nam o tym właśnie  kraju. Spotkanie miało charakter pokazu slajdów, z komentarzami i z założeniem prezentowania spraw z perspektywy naturalnego turysty. Moje własne uwagi umieszczam w nawiasach kwadratowych, dla odróżniania od słów które padły.

Więcej czytaj tutaj ...


23 spotkanie z "Poezją na murach"

To było już 23. dzierżoniowskie spotkanie z muzyką i poezją. Mowa oczywiście o „Poezji na murach” ale tym razem w murach. 18 czerwca na scenie kinoteatru Zbyszek wystąpił zespół Ponki Verters z utworami A. Osieckiej.

Więcej czytaj tutaj ...


Sztuka średniowiecznej Burgundii (wykład 17.06.2021)

Tematem wykładu była architektura i sztuki plastyczne rozwijające się od początków XI do końca XV wieku na terenie dawnego Księstwa Burgundii. Terytorialnie odpowiada to współczesnej prowincji i regionowi administracyjnemu we Francji noszącemu nazwę Burgundia.

Więcej czytaj w artykule Agnieszki Gola ...


Wyjazd TOZD do Bolkowa

 W dniu 16 czerwca 2021 r. członkowie Towarzystwa Oświatowego wybrali się na zwiedzanie Bolkowa, miasta w Polsce, powiecie jaworskim, nad Nysą Szaloną (prawym dopływem Kaczawy) w odległości około 6 km od jej źródła pod Kaczorowem. Historycznie leży ono na Dolnym Śląsku, na terenie dawnego księstwa świdnicko-jaworskiego.

Więcej czytaj i zobacz tutaj ...


Kolorowe Jeziorka

Kolorowe, nie nie jarmarki tylko jeziorka i nie jest nam żal bo 11 czerwca byliśmy na wycieczce z grupą Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej, na terenie Rudawskiego Parku Narodowego u podnóża Wielkiej Kopy. Byłoby żal nie zobaczyć tych czarodziejskich miejsc, można powiedzieć jak z bajki.

Więcej czytaj w artykule Ireny Kowal ...


Mowa ciała

„Musi istnieć jakiś język, który obywa się bez słów (…) Jeśli nauczę się rozszyfrowywać ten język bez słów, uda mi się rozszyfrować świat” - to sentencja Paulo Coelho będąca wprowadzeniem do wykładu pt. ”Mowa ciała”, który odbył się 10.06.2021 roku. Wykład poprowadziła psycholog pani Karola Kotecka Koba przybliżając zagadnienia związane z komunikacją interpersonalną a w szczególności komunikacją niewerbalną.

Więcej czytaj w artykule Lucyny Bajsarowicz ...


Walne Zebranie Członków TOZD 

W dniu 09 czerwca 2021 o godz. 16:00 odbyło się Walne Zebranie Członków TOZD, na którym podsumowano działalność stowarzyszenia w trudnym 2020 roku.

Więcej czytaj tutaj ...

Zbigniew Zapasiewicz – mistrz refleksji i intelektu

Wykład Jolanty Manieckiej przypominał niezwykłego aktora, ale jednocześnie skłaniał do refleksji o przemijaniu, ulotności trwania, sensie ludzkich działań i zmianach, które są koniecznością, bo są znakiem życia, ale które niekiedy budzą sprzeciw, bo są też znakiem straty…

Więcej czytaj tutaj ...


Spacer w górach Stołowych - Skalne Grzyby

 "Na grzyby - aromatów  pełen las, przed wyjazdem sprawdźmy gaz. A na drzwiach wywieśmy o tym,  że ruszyliśmy w sobotę, bo powzięliśmy ochotę. Na grzyby" (cytat nie dosłowny). Piosenka starszych Panów wprawdzie mówi o borowikach, ale nasza wyprawa 29 maja w towarzystwie Pani przewodnik Grażyny Biernat to również wyprawa na grzyby,  tylko tym razem w Góry Stołowe szlakiem Grzybów Skalnych.

Więcej czytaj w artykule Ireny Kowal ...


  Spacer Kamionki - Lasocin

  "Gdzie strumyk płynie z wolna, rozsiewa zioła maj..." wkoło łany naparstnicy a bystry obserwator może dostrzec lilię złotogłów. Tam właśnie wybraliśmy się na wycieczkę. Jest 22 dzień maja z nami Pani Grażyna Biernat nasz przewodnik. Grupa Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej stęskniona za sobą i spotkaniami, wyruszyła ścieżką edukacyjną Kamionki - Lasocin. 

Więcej czytaj w artykule Ireny Kowal ...