Blue Flower

Lekcje muzealne w Muzeum Architektury we Wrocławiu

  5 listopada członkowie oraz sympatycy Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej uczestniczyli w lekcji muzealnej, która odbyła się w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
W ramach programu architektonicznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016  muzeum przygotowało wystawę pt. "Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm". Ekspozycja poświęcona jest modernistycznej architekturze i urbanistyce Lwowa. Lata międzywojenne przyniosły nowe możliwości rozwojowe, które wykorzystano na rzecz budowy nowoczesnego miasta. Lwowskie środowisko architektoniczne pozostawiło wybitne realizacje we wszystkich dziedzinach nowej architektury - od
prywatnych willi i kamienic, przez gmachy użyteczności publicznej po siedzibę lokalnego radia i tereny sportowe.
 Po obejrzeniu zgromadzonych materiałów i fotografii wielu uczestników wycieczki uznało, że dobrze byłoby zobaczyć przedstawione obiekty w realu. W związku z tym pojawiła się propozycja zorganizowania wycieczki do Lwowa.
Wystawą stałą w Muzeum Architektury jest natomiast ekspozycja "Architektoniczne rzemiosło artystyczne od XII do XX wieku". Jest to jedyna taka wystawa w Polsce, na której zgromadzono wyroby wielu dziedzin rzemiosła artystycznego pod kątem ich powiązania z architekturą. Spacerując po salach wystawienniczych mogliśmy obejrzeć wytwory szklarstwa i witrażownictwa, kaflarstwa i sztukatorstwa, rzemiosł kowalskich i ślusarskich, odlewnictwa, wyroby stolarskie i kamieniarskie, a także drewniane stropy i malarstwo plafonowe.
Uczestników wycieczki urzekły przepiękne piece kaflowe oraz kunsztowne witraże wykonane w różnych stylach, a rzeczowe i ciekawe objaśnienia przewodniczek niewątpliwie wzbogaciły wiedzę na temat architektury modernizmu i rzemiosła artystycznego.

Teresa Różańska

 

Powrót do Wydarzenia 2016