Blue Flower

 Mroczna strona podziałów komórkowych - jak rozwija się nowotwór

Bogato ilustrowany wykład - o podziałach komórek przedstawiła dr Anna Gruźlewska w czwartkowe popołudnie 20 października 2016. Była to bardzo ciekawa lekcja biologi. Na wstępie wykładowczyni przypomniała, że wszyscy jesteśmy zbudowani z komórek, omówiła jej budowę, a następnie rodzaje podziałów komórek: mitozę, mejozę i amitozę. Następnie etapy podziału komórki podczas mitozy i mejozy oraz problemy w cyklu komórkowym, które mogą doprowadzić do raka.
Komórki w naszym ciele cały czas się dzielą. Dzięki ich podziałowi rośniemy. Jeśli są zdrowe, to dzielą się w skrupulatnie kontrolowany sposób, postępując z podziałem tylko w odpowiednich warunkach. Natomiast komórki rakowe dzielą się w niekontrolowany sposób. Zupełnie ignorują sygnały, które powinny spowodować zahamowanie podziałów. Są one odporne na proces programowanej śmierci komórki tzw. apoptozy, w sytuacji w których normalne komórki mu ulegają. Mają one też zdolność do przenoszenia się do innych części ciała, wówczas mówimy o przerzutach.  
W dalszej części wykładu dowiedzieliśmy się jak rozwija się nowotwór, jakie są regulatory cyklu komórkowego, jakie czynniki mają wpływ na powstawanie komórek zmutowanych, co możemy i powinniśmy zrobić gdy znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania lub zachorujemy. Wykładowczyni zwróciła uwagę na konieczność unikania stresów, prowadzenia zdrowego sposobu życia, aby cieszyć się tym co robimy, czym się zajmujemy.
Informacje o nowinkach medycznych, które pozwalają wykorzystywać nanoroboty w terapii antynowotworowej zakończyły wykład.

ZM

Powrót do Wydarzenia 2016