Blue Flower

Pięć dam cesarza

 W środowe popołudnie 5 października 2016 r. tematem spotkania w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa były damy cesarza Napoleona I Bonapartego. Historyk Janusz Maniecki przybliżył go słuchaczom. Na wstępie opowiedział o jego rodzinie, rodzicach, braciach, siostrach, oraz o bohaterze spotkania.

W dalszej części szczególnie wiele opowiadał o roli kobiet, które odegrały ważną rolę w życiu Napoleona I Bonapartego, bowiem jako młody człowiek był on nieśmiały wobec płci odmiennej. Nie przywiązywał wagi do wyglądu zewnętrznego. Był despotą i zapewne nie zaszedłby tak daleko, gdyby nie niewiasty, dzięki którym osiągał kolejne etapy kariery. Nieodparty urok władzy sprawiał, że i one lgnęły do niego. Ilość jego kochanek była wręcz niepoliczalna. Potrzebował ich zarówno do potwierdzenia swojej męskości i atrakcyjności, jak i zdobycia sławy, zemsty, czy spłodzenia potomka. Mówca doliczył się ośmioro jego dzieci. Spośród wszystkich kobiet szczególną rolę odegrały: Eugenie Clary, Józefina Beauharnais, Paulina Foures, Maria Walewska, Maria Luiza Habsburg.

Mimo wielu kontrowersji Napoleon I Bonaparte jest  z pewnością postacią inspirującą całe pokolenia artystów, historyków i zwykłych ludzi.

ZM

Powrót do Wydarzenia 2016