Blue Flower

Hiszpańska noc z Carmen

W dniu 18 czerwca b.r. 50 osobowa grupa członków i sympatyków TOZD po raz kolejny wybrała się do Wrocławia, tym razem na wielkie widowisko operowe p.t. "Hiszpańska noc z Carmen - Zarzuela* Show" zorganizowane w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Widowisko wg koncepcji Ewy Michnik, oparte zostało na fragmentach "Carmen"  Georges'a Bizeta i odbyło się na Stadionie Wrocław.
Pierwsze wrażenie po wejściu na widownię stadionu to ogromna scena z imponującymi dekoracjami. Przed spektaklem zaprezentowały nam się piękne andaluzyjskie konie ze stadniny Karoliny Wajdy, które przystrojone tańczyły w takt muzyki flamenco.
Po przywitaniu wszystkich przez Prezydenta Wrocławia  Pana Rafała Dutkiewicza i Dyrektor Opery Wrocławskiej Panią Ewę Michnik rozpoczął się spektakl. Po wygaszeniu świateł na widowni i oświetleniu sceny pierwsze wrażenie wyrwało z naszych piersi okrzyk "Och..." - żadne zdjęcia nie oddadzą wielkości i efektów świetlnych scenografii. A potem to już tylko barwna hiszpańska muzyka, piękne głosy, piękne arie i oczywiście niekończący się pokaz hiszpańskich tańców. Tańczyli ludzie i tańczyły konie - i nasze dusze też. Spektakl prowadził Tomasz Szreder.
Piękna dekoracja, efekty świetlne, kolorowe stroje, piękne konie i ich jeźdźcy, muzyka, taniec i śpiew - wielkie święto muzyki hiszpańskiej w polskim wykonaniu - nie do zapomnienia.

* Zarzuela - to niezwykle popularny w krajach hiszpańskojęzycznych gatunek muzyki, zbliżony do tradycyjnej operetki i współczesnego musicalu. Nazwa pochodzi od miejsca, gdzie po raz pierwszy przedstawiono ten rodzaj sztuki - Palacio de la Zarzuela (w okolicach Madrytu).

B.L.

Powrót do Wydarzenia 2016