Blue Flower

Wycieczka do Nowej Rudy

9 kwietnia 2016 roku członkowie i sympatycy TOZD udali się na wycieczkę do Nowej Rudy - jednego z najstarszych miast na ziemi kłodzkiej, które prawa miejskie otrzymało w XIV w. Położenie wzdłuż rzeki Włodzicy, tworzącej malowniczy przełom wzdłuż Wzgórz Włodzickich, przydaje jemu malowniczości. Złożona budowa geologiczna powoduje, że występuje wokół miasta całe bogactwo skał i minerałów - najcenniejsze to węgiel (wydobywany już od XV w.) i czerwony piaskowiec. Kopalnie tutejsze należały do najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych ze względu na wysokie nasycenie dwutlenkiem węgla. Ciężką pracę górników można poznać w byłej kopalni Piast, gdzie zagrożenie stanowiły gazy a wydobycie utrudniała mała miąższość pokładów. W muzeum można poznać sposoby wydobycia węgla od XV w. (w szybach zwanych duklami) aż do czasów współczesnych. Przewodnik przypomniał o najtragiczniejszych katastrofach w dziejach kopalni z 1941 r. Muzeum posiada też zbiór skamienielin i gigantycznych skrzypów.
Następnie udaliśmy się do miasta rozpoczynając jego zwiedzanie od Kościoła Św. Krzyża, który już od XIV w był kościołem parafialnym. Obecnie to jednonawowa barokowa świątynia o skromnej fasadzie.
Kolejna świątynia to kościół Wniebowzięcia NMP z XVI w., który przez wiele lat służył protestantom a obecnie jest kościołem przedpogrzebowym.
 Malowniczymi uliczkami przeszliśmy do Rynku, podziwiając podcienie domów wzdłuż Włodzicy, barokową figurę Św Jana. Pośrodku Rynku wznosi się ratusz którego korzenie sięgają XV w. Obecny XIX-wieczny to 3-kondygnacyjna budowla o rozczłonkowanej bryle nawiązującej do form renesansowych i barokowych w opaskach kamiennych z czerwonego piaskowca o różnych kształtach i wielkościach. Przydaje to to budynkowi malowniczość. Wokół rynku urokliwe kamieniczki i fontanna z 1909 r z figurami Chrystusa i Św Jana Chrzciciela.

Kolejnym naszym celem był Bożków. Najcenniejszym zabytkiem Bożkowa jest zespół pałacowo-parkowy z XIX w. Jest to założenie powstałe z kilku budynków połączonych ze sobą. Całość wieńczy wysoka cylindryczna wieża. W pałacu mieści się kaplica i szereg reprezentacyjnych pomieszczeń, obecnie w nie najlepszym stanie. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody uczestnicy wycieczki byli pod urokiem tego niewielkiego miasteczka tak bogatego w zabytki o historii często łączącej się z historią pobliskich Czech.

Krystyna Czekaj

powrót do Wydarzeń 2016

Prezentacja przygotowana przez Bogusię Żyto - Plik w PowerPoint  do ściągnięcia (9 MB)