Blue Flower

Spacery szlakiem rezydencji powiatu dzierżoniowskiego i nie tylko - spacer I 

Bielawa - od Hotelu Dębowy do hotelu Pałac Bielawa

Z pierwszym dniem wiosny  21.03.2016 Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej  rozpoczęło  realizację projektu „Spacery szlakiem  rezydencji powiatu dzierżoniowskiego i nie tylko”. Celem projektu jest  kontynuacja  poznawania historii okolic Dzierżoniowa. Pierwszy spacer w bieżącym roku, jak się okazało  był nad wyraz interesujący. W Bielawie  znajduje się wiele interesujących miejsc. Znajdują się tu 2 pałace-rezydencje znane jako "Hotel Dębowy", "Pałac Bielawa - Hotel Spa", oraz mało znany obiekt dworu rycerskiego, który nie jest dostępny turystom.

Hotel Dębowy

Hotel Dębowy - mieści się w byłej willi fabrykanckiej należącej do rodziny Dierigów. Budynek w bryle architektonicznej przypomina  pałac o wyszukanej elegancji i prezencji. Wybudowany został w latach 1901-1904. Nazwa "dębowy" nawiązuje do "logo" z drzewem dębu, które wg mitologii germańskiej było symbolem trwałości, mocarności i świętości. Wewnątrz budynku zwraca uwagę przepiękny, okazały witraż  przedstawiający dębowe drzewo. Budynek wraz z przylegającymi obiektami i  parkiem był własnością rodziny Dierigów - potentatów w przemyśle włókienniczym na terenie Dolnego Śląska. Potomkowie tego rodu żyją i działają do dziś, ale za granicą. Po II wojnie  światowej do 2000 roku  działał tu Państwowy Zespół Prewentoriów. Obecnie w głównym budynku hotelu-rezydencji mieści się  38 pokoi 1,2,3,4-osobowych co daje 101 miejsc noclegowych. Niepowtarzające wrażenie robią trzy ekskluzywne pokoje zwane: salą  kredensową, balową i barową, służące gościom zgodnie z przeznaczeniem wynikającym z nazwy, jak również  prezentujące oryginalne  wyposażenie  przede wszystkim z pięknym  dębowym  kredensem dawniej  w sali jadalnej gospodarzy. Park okalający pałac nosi dawne (odtwarzane) oznaki świetności inżynierii ogrodniczej m.in. w postaci bindażu (tunele  z drzew grabu), okazałych drzew buków, magnolii, itp.

Pałac Bielawa  - Hotel SPA

Pałac Bielawa Hotel SPA -  druga reprezentacyjna willa w/w rodziny. Dawniej dwa samodzielne budynki obecnie połączone łącznikiem stanowią  jeden  ekskluzywny obiekt  hotelowo-restauracyjny. Po opuszczeniu przez pierwotnych właścicieli obiekt funkcjonował jako przedszkole, żłobek.  Od 12 lat wpisał się w pejzaż miasta jako komfortowy hotel 3.gwiazdkowy . Na gościach i na naszej  grupie TOZD, niesamowite wrażenie zrobiły wysmakowane aranżacje pomieszczeń użytkowych (sale jadalne, pokoje hotelowe, kameralne  kąciki spotkań , wyposażone w oryginalne (lub dokupione, ale stylowe) meble, bibeloty, itp. Atrakcją jest była sala balowa z autentycznymi kryształowymi lustrami, o ciekawej architekturze, inne sale-pokoje  z  przepięknymi sufitami wraz  z żyrandolami.
Żadne słowa, opisy nie oddadzą klimatu ani atrakcyjności wnętrz prezentowanych pałaców...po prostu jest to niemożliwe,  to  trzeba zobaczyć!  
W drodze między lokalizację omawianych wyżej pałaców  zatrzymywaliśmy się w wielu miejscach, m.in. przy  poewangelickim kościele pw. Bożego Ciała. Pani przewodnik Grażynka Biernat   bardzo ciekawie opowiadała  o mijanych obiektach.  Spacer był więc pożyteczny i dla ciała i dla ducha.
Kolejny już  2 kwietnia – do Nowizny.  

Krystyna Nowak
 

Powrót do Wydarzenia 2016