Drukuj

Wydarzenia 2020

 


Gnejsowa Górka we Włókach

Sobotę 13 czerwca 2020 roku wielu z nas będzie długo pamiętać, bowiem po trzech miesiącach bezczynności w Towarzystwie spotkaliśmy się po raz pierwszy. Pandemia koronawirusa bardzo zmieniła nasze plany aktywności i odsunęła wiele z nich na przyszły rok. Spacer z Dzierżoniowa do Włók i z powrotem był zaplanowany na powitanie wiosny w marcu. Powitaliśmy zatem lato i pogoda też była stosowna.

Więcej czytaj tutaj...


Viva, La Mexico!

10 marca 2020 r. w ramach Klubu Podróżnika zorganizowanego wspólnie z Towarzystwem Oświatowym Ziemi Dzierżoniowskiej po raz kolejny spotkaliśmy się w bibliotece z Marią Tyws. Tym razem prelegentka opowiedziała publiczności o swojej wyprawie do Meksyku.

Więcej czytaj tutaj ...


 

Koncert symfoniczny w Filharmonii Sudeckiej

W dniu 6 marca 2020 r., w ramach Roku  Beethovenowskiego - 250 Rocznicy Urodzin, w Filharmonii Sudeckiej odbył się koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej pod batutą Bartosza Żurakowskiego. W programie był Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 z udziałem skrzypka Wiktora Kuzniecowa (Rosja), po przerwie orkiestra wykonała III Symfonię Es-dur op.54 "Eroica". Wspaniała muzyka jak i jej wykonanie zostało nagrodzone gromkimi brawami.

BL

 


"Gdyby kultura miała skrzydła ..."

O swoim wykładzie, wygłoszonym 5 marca b.r.  "Gdyby kultura miała skrzydła ... Od Dobrawy do Rumcajsa, czyli co wiemy o kulturze naszych południowych sąsiadów"  jego autorka Janina Weretka-Piechowiak napisała:

Więcej czytaj tutaj ...


Wyjazd do Huty Szkła "Julia"

W ramach projektu „Ciekawi siebie i świata” wybraliśmy się w dniu 03.03.2020 r. do Huty Szkła Kryształowego JULIA w Piechowicach. Huta Julia to jeden z niewielu istniejących dziś producentów szkła kryształowego w Polsce.

Więcej czytaj tutaj ...


 

Koncert 10-ciu tenorów w Dzierżoniowie

Dzień 29 lutego 2020 r. był dniem szczególnym i to nie tylko dlatego, że 29 lutego jest raz na cztery lata, ale dlatego że w dzierżoniowskim kinie Zbyszek odbył się wyjątkowy koncert - koncert 10-ciu tenorów. Nie być tam i nie słyszeć na żywo jednocześnie brzmiących, zgranych, pięknych i mocnych tenorów to jakby nie wiedzieć o czym się mówi. Naszym przewodnikiem w trakcie koncertu był jeden z wykonawców tenor Bartosz Kuczyk

 Więcej czytaj tutaj ...


Architektura przemysłowa

W dniu 27 lutego b.r. po raz kolejny mogliśmy wysłuchać wykładu Pani Agnieszki Gola, która odkryła przed nami historię początków i rozwój architektury obiektów przemysłowych.

Więcej czytaj w artykule Agnieszki Gola ...


Kawa czy herbata ?

W powietrzu zapach czarnej kawy co wabi zmysły aromatem, ale lubimy - wybacz kawo pić również i herbatę. Prawie każdy poranek podobny, parzymy ten "napój bogów i mędrców". Taki przydomek dla kawy i herbaty nadano już wieki temu. Czy słusznie ? Spotkanie w Domu Seniora w dniu 26 lutego 2020r. urozmaiciła nam zaproszona przez TOZD pani Elżbieta Dzwolak. Pani Elżbieta to prawdziwa pasjonatka i kawy i herbaty. 

Więcej czytaj tutaj ...


 

Wyjazd do Teatru Polskiego we Wrocławiu

Piątkowy wieczór 21.02.2020 roku spędziliśmy w Teatrze Polskim we Wrocławiu uczestnicząc w spektaklu „Filadelfijska opowieśćPhilipa Barry'ego w przekładzie Teresy Kwaśnickiej i wyreżyserowanym przez Stanisława Melskiego. „Filadelfijska opowieść” to komedia romantyczna, której akcja toczy się w latach 30-tych ubiegłego stulecia, w czasach jazzu, tańca i zabawy. Główna bohaterka Tracy Lord (Beata Śliwińska) zamierza po raz drugi wyjść za mąż. Jej czarowi i błyskotliwości ulegają trzej mężczyźni (przyszły mąż, były mąż i reporter miejscowej prasy). Liczne intrygi, słowne pojedynki, manewry miłosne, taniec oraz  śpiew i świetna gra  aktorów zapewniły nam dobrą zabawę i pogodny nastrój.

L.B.

Filadelfijska opowieść - kadr z relacji na https://youtu.be/WNEDooULLQA?


Goralenvolk - historia zdrady

 Pan profesor Romuald Wojciechowski odwiedził nas w DOK 20 lutego  2020 r. żeby opowiedzieć nam jak to się stało że, Polacy powszechnie okrzyknięci jako nieugięci patrioci dopuścili się takiej zdrady. Czy górale to nie Polacy?

Więcej czytaj tutaj ... 


 Proszę siadać, historia krzesła

W dniu 19 lutego br. odbył się kolejny wykład, na którym historię krzesła Iwona Gołaj przedstawiła za pomocą slajdów, omawiając mniej lub bardziej szczegółowo przedstawione "siedzisko". 

Więcej zobacz tutaj ...


Koncert Walentynkowy

15 lutego byliśmy na gali koncertowej Vivat Opera! Vivat Operetka! Ponad czterdziestoosobowy  zespół artystów Lwowskiego Teatru, Opery i Baletu porwał nas do baśniowej krainy najpiękniejszych przebojów. Piękne układy baletowe, wirtuozerskie arie i wspaniała gra aktorska solistów złożyły się na spektakl pełen wrażeń. Artyści zadbali o to abyśmy razem z nimi się świetnie bawili.

Więcej czytaj tutaj ...


Medialne wędrówki po Turcji"

13 lutego 2020 miałem zaszczyt gościć w Dzierżoniowie i w ramach spotkania pt. "Medialne wędrówki po Turcji" zaprezentować kraj. W trakcie mojego wykładu przybliżyłem uczestnikom spotkania ramy geopolityczne w jakich znajduje się Turcja podając też podstawowe liczby dotyczące tego kraju.

Więcej czytaj tutaj ...


Koncert Narodowej Symfonicznej Orkiestry Litewskiej

W dniu 07.02.2020 r. w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu odbył się koncert z okazji 30-lecia odzyskania niepodległości przez Litwę. Przed koncertem Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk przywitał gości i przedstawiciela konsulatu Litwy w Polsce, który w krótkim przemówieniu przedstawił równie burzliwe jak Polski losy Litwy oraz radość ze wspólnego obchodzenia tej rocznicy.

Więcej czytaj tutaj ...


Powtórka z historii Śląska

Choć w  roku 2019  jedno z naszych spotkań poświęcone było powstaniom śląskim, to w bieżącym roku postanowiliśmy ponownie wrócić do tematu. Dlaczego? Otóż w tym roku przypada 100 rocznica wybuchu  drugiego powstania śląskiego. Mało kto wie, że to właśnie ten zryw był zakończony sukcesem.(...)  I tak 06 lutego 2020 r.  w gościnnych progach Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im. K.K. Baczyńskiego w Dzierżoniowie kolejną lekcję: “Powtórkę z historii Śląska” poprowadził dr hab. Tomasz Przerwa z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Więcej czytaj tutaj ...


Muzeum Przyrodnicze we Wrocławiu - lekcja muzealna

  Niebo zachmurzone, pada deszcz i nic nie przypomina tradycyjnej zimy a przysłowie "Idzie luty podkuj buty" już zupełnie straciło aktualność. To duży krok do kiepskiego nastroju. Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej ma jednak bardzo dobry sposób na poprawę samopoczucia.  4 lutego 2020r. bo o tym dniu mowa jedziemy do Wrocławia do Muzeum Przyrodniczego. 

Więcej czytaj tutaj ...


Od Ruryka do Putina (30.01.2020)

Styczeń nowego roku zakończyliśmy wykładem p.t. „Od Ruryka do Putina”, który poprowadził Pan Antoni Krzysztof Kraiński. Wykładowca przedstawił wybrane fakty obrazujące  wzajemne relacje Polski i Rosji na przestrzeni wieków.

Więcej czytaj tutaj ...


Lekcja muzealna -  Michael Willmann

Monograficzna wystawa dzieł Michaela Willmanna w Muzeum Narodowym we Wrocławiu to cel naszej wyprawy do Muzeum Czterech Kopuł 28 stycznia 2020r. Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej nie mogło opuścić takiej okazji jaką jest oglądanie blisko 100 obrazów Michaela Willmanna, śląskiego artysty doby baroku zwanego śląskim Rembrandtem. Po raz pierwszy w jednym miejscu można było obejrzeć ogromny wybór dzieł śląskiego mistrza. Oczywiście zwiedzanie wzbogaciły swoją  wiedzą profesjonalne edukatorki Pani Justyna Oleksy i Pani Iwona Gołaj.

Więcej czytaj tutaj ...


Zdrada to niesłychana czyli o zawiłych ścieżkach miłości w literaturze pięknej (23.01.2020).

    Dawno temu, ktoś słysząc, co jest tematem wykładu, zawołałby: O tempora, o mores! Jeszcze w XX wieku był to temat tabu w wielu środowiskach. Od podjęcia tego tematu powstrzymywała mnie przez czas jakiś nie pruderia, ale statystyka. Wynika z niej, że współcześnie „cztery na pięć polskich związków małżeńskich lub partnerskich doświadczy zdrady''. Czyli mówiąca ten wykład z prawdopodobieństwem graniczącym niemal z pewnością, sama może być bohaterką swojej wypowiedzi (…).

Więcej czytaj tutaj ...


Historia szopek krakowskich

Konstruktorzy-budowniczy szopek są na całym świecie, ale szopkarze SZOPKI KRAKOWSKIEJ są wyjątkowi i dlatego w 2018 roku SZOPKARSTWO KRAKOWSKIE jako pierwszy polski wpis trafiło na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. W imieniu polskiej delegacji w Port Louis na Mauritiusie osiągnięcia polskiego szopkarstwa przedstawiła kilkunastoletnia Emilia Krawczyk - prawnuczka nestora szopkarstwa  Mariana Dłużniewskiego, którego wielką, ale  małą  (tzn. o wysokości poniżej 70 cm) szopkę można jeszcze do 31 stycznia podziwiać w Muzeum Miejskim w Dzierżoniowie.
Lekcję muzealną 22 stycznia b.r. poświęciłam ludziom, którzy przyczynili się do tego, że szopkarstwo krakowskie przetrwało mimo wielu zawirowań historii.

Czytaj więcej w artykule Danuty Szeligi ...


Jak dbać o wzrok?

Jednym z najważniejszych zmysłów jest wzrok. Według światowej organizacji zdrowia w krajach rozwiniętych, drugą najczęstszą przyczyną utraty wzroku po zaćmie jest jaskra. Podsumowanie wykładu „Jak dbać o wzrok” z 16.01.2020r. Marii Kwiatkowskiej i  Laury Kaczmarek z Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki czytaj tutaj ...


Podróże po Białorusi

Spotkanie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej 10 stycznia 2020 r. po raz pierwszy odbyło się w niedawno otwartym Domu Seniora przy ulicy Świdnickiej  w Dzierżoniowie. Naszym gościem i prelegentem był  dr Andrzej Waszkiewicz z Białorusi, z pochodzenia Polak, historyk, pracownik Państwowego Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Grodnie. Grodno nad Niemnem wzmiankowano po raz pierwszy w XII wieku.

Więcej czytaj tutaj ...


Historia malarstwa kobiet

    Wszystko zaczęło się od Arystotelesa. To on jako pierwszy ogłosił, że kobiety biologicznie nie są zdolne do jakiejkolwiek twórczej działalności. To nieprawda i same kobiety udowodniły to poprzez swoją twórczość we wszystkich artystycznych jak również naukowych działaniach. To jednak prawda, że bycie artystką wymagało szczególnego samozaparcia. 9 stycznia b.r. w DOK Pani Iwona Gołaj z wrocławskiego Muzeum Narodowego poświęciła nam swój czas aby pokazać medialnie i opowiedzieć o kobietach, które w świecie sztuki osiągnęły bardzo wiele i zasługują na wielkie uznanie oraz nieustanną pamięć. Był to jej autorski wybór autorek i ich dzieł.

Więcej czytaj tutaj...


Rosja na bogato

We wtorkowe popołudnie 7 stycznia 2020 roku Maria Tyws zabrała nas w kolejną wirtualną podróż do dwóch największych rosyjskich miast, Moskwy i Petersburga. Są to równocześnie miasta reprezentacyjne, niekoniecznie typowe dla całego kraju. Spotkanie miało charakter prezentacji zdjęć, z omówieniem odnośnych tematów.

Więcej czytaj tutaj ...


Koncert noworoczny

Nowy rok rozpoczęliśmy w dniu 04.01.2020 wyjazdem do Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Prowadzący koncert p.t. "Arie, pieśni i piosenki wiedeńskie" w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej dyrygent Bartosz Żurakowski wprowadził nas wraz z orkiestrą w radosny nastrój dawnych balów na wiedeńskich salonach.

Więcej czytaj tutaj ...