Blue Flower

Lekcja muzealna w Pałacu Królewskim - Muzeum Miejskie we Wrocławiu

7 września 2018 roku członkowie i sympatycy Towarzystwa Oświatowego Ziemi  Dzierżoniowskiej wzięli udział w wycieczce do Wrocławia do Pałacu Królewskiego -   Muzeum Miejskiego Wrocławia. Uczestnicy wycieczki obejrzeli między innymi wystawę stałą obrazującą 1000 lat Wrocławia, która uznawana jest  za jedną z najnowocześniejszych ekspozycji muzealnych w Polsce.
Wystawa prezentuje historyczne dziedzictwo Wrocławia przy pomocy nowoczesnych technologii wystawienniczych. Wystawa zaprojektowana została w sposób chronologiczny, kolejne pomieszczenia eksponują najciekawsze okazy charakterystyczne dla danego okresu. Wędrówka po  kolejnych salach zaczyna się od najdawniejszych czasów obejmujących najstarsze dzieje Wrocławia, sprzed tysiąca lat, ukazuje jego początki, ówczesne terytorium i charakterystyczną dla tego okresu architekturę.
Przewodniczka w swojej barwnej opowieści podkreśliła wielkie znaczenie Wrocławia jako ważnego ośrodka, ze względu na Biskupstwo Wrocławskie oraz położenie geograficzne, przecinanie się szlaków handlowych bursztynowego i solnego, co przyczyniało się do rozkwitu miasta. Zwróciła uwagę na ważne wydarzenia historyczne, najazdy i bitwy, które znajdowały odzwierciedlenie w malarstwie. Po ekspozycji ukazującej Wrocław Piastów uczestnicy wycieczki obejrzeli zbiory w gablotach, obrazy i rzeźby, przeważnie anonimowych twórców, ilustrujące dzieje Wrocławia w latach 1335-1526 tj. okres, w którym Wrocław był pod władaniem Korony Czeskiej.
Kolejne sale prezentują najważniejsze wydarzenia z dziejów miasta na przestrzeni wieków aż do czasów współczesnych, poprzez okres Reformacji z tezami Marcina Lutra, panowanie Habsburgów, 3 wojny śląskie, czasy napoleońskie, I i II wojnę światową na życiu codziennym w PRL kończąc. Duże wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarły odrestaurowane komnaty królewskie utrzymane w stylu epoki kolejnych królów pruskich; Fryderyka Wielkiego II, Fryderyka Wilhelma II i III.
 Przewodniczka w czasie ponad dwugodzinnej wędrówki, zwracała uwagę zwiedzającym na najciekawsze i najbardziej cenne okazy takie jak: wspaniałe okazy sztuki złotniczej, świeczniki i kielichy, zbiór 12 łyżek apostolskich, okazy sztuki medalierskiej, najstarsza odznaka policyjna w Polsce z 1540 roku, słynny skarb z Bremy, elementy miejskiej architektury, archiwalne fotografie, nóż gilotyny więziennej, która działała w mieście w 1945 roku, grafiki i ceramika Pabla Picassa, kostiumy teatralne itp.
Po bardzo intensywnej lekcji muzealnej, “1000 lat Wrocławia” nadszedł czas  na kawę oraz  na  indywidualne zwiedzenie trzech wystaw czasowych.
Dwie wystawy prezentowały prace wrocławskich mistrzów malarstwa Gertrud Staats  i Stanisława Kukli.
Trzecia  wystawa to  Polska Deklaracja Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych. Jest to dokument, który składa się ze 111 tomów podpisów, podziękowań, które zostały przekazane do Białego Domu prezydentowi Calvinowi Coolidge z okazji 150. rocznicy Deklaracji Niepodległości oraz w uznaniu amerykańskiego udziału  i pomocy dla Polski podczas I wojny światowej.

Alicja Kossowska


  


Wystawa Dali, Warhol - geniusz wszechstronny

Nie lada gratką i atrakcją naszego pobytu 07 września br we Wrocławiu była wystawa pod nazwą "Dali, Warhol - geniusz wszechstronny". Na wystawie w Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego zaprezentowano prace dwóch najbardziej kontrowersyjnych malarzy tj. Salwadora Dalego i Andy Warhola. Artyści ci swoim rzemiosłem wykroczyli poza epokę, w której żyli. Obydwaj działali w wielu dziedzinach sztuki począwszy od malarstwa, rzeźby i filmu a kończąc na projektowaniu przedmiotów i logotypów. Starannie kreowali swój wizerunek i autopromocję w celu osiągnięcia artystycznej sławy i bogactwa. Swoimi pracami wzbudzali ciekawość, zachwyt ale też oburzenie i ostrą krytykę. Prowokowali, wywoływali skandale i zacierali granice między rzeczywistością a sztuką.         
 Salwador Dali jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych surrealistów na świecie. Inspiracją jego prac były dzieła Pabla Picasso aczkolwiek nie darzył go wielką sympatią. Natomiast muzą artysty była jego żona  Gala. Salwador Dali stosował  na swoich płótnach psychoanalizę oraz wizję podświadomości. Można było to zobaczyć między innymi na obrazach:  "Płonąca żyrafa" , "Kuszenie św. Antoniego", "Impresje afrykańskie", "Febus, koronowany Bóg" czy "Hołd dla Wenecji". Równie ciekawy jest obraz A. Lincolna, który pod wpływem flesza ukazuje nagą kobietę komplementującą nad morzem śródziemnym. Artysta malował też ilustracje związane z Don Kichotem, co zaowocowało współpracą  z W. Disneyem.   Wśród prac S. Dalego obejrzeliśmy też kilka odlewów z brązu w tym "Gala Gradiva" i "Terpsychora, Muza tańca" oraz grafiki przedstawiające karty do tarota i do gry w pokera a także przepiękne kafle basenowe zamówione przez rząd Francisco Franca. Ciekawostką wśród prezentowanych prac S. Dalego była instalacja przedstawiająca marynarkę z doszytymi kieliszkami, które należało napełnić alkoholem oraz świątynia zapachów przedstawiająca nos i usta imitujące butelkę .  
 Natomiast Andy Warhol uprawiał sztukę masową i konsumpcyjną nakierowaną przede wszystkim na zyski. Pracował używając wielu środków artystycznych - malarstwa, rzeźby, fotografii i filmu. Projektował  plakaty produktów, wśród których zobaczyliśmy słynne puszki zupy pomidorowej oraz pudełko proszku Brillo-Soap Pads Boxes. Opracowywał  okładki płyt muzycznych np. Rolingsonsów, Lizy Minnelli, Diany Ross, Brada Davisa. Ale najzabawniejszą i najbardziej intrygującą jest okładka  do płyty The Velvet Underground przedstawiająca banana - z seksualnym podtekstem "pociągnij powoli i zobacz". Andy Warhol odtwarzał także wystylizowane portery znanych gwiazd show-biznesu między innymi Marylin Monroe czy Elizabeth Taylor . Ale malował również obrazy, z których zobaczyliśmy: "Gruszki", "Łyżwiarza", "Św. Apolonię" i "Gwiazdę Betlejemską". Mimo, że wystawa tych  dwóch niezwykłych artystów wywołała wśród nas zwiedzających różne opinie i emocje, to jednak warto było ją obejrzeć.

Lucyna Bajsarowicz

 

Powrót do Wydarzenia 2018 II półrocze