Blue Flower

Spotkanie w Muzeum – 30.05.2018

30 maja 2018 r. w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa odbyło się spotkanie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej. Wykład pt. „Dynastia Kossaków” wygłosiła Jolanta Maniecka.

Kossakowie to rodzina, która kojarzy się z naszą polską tradycją, z idealizacją znikającego świata szlacheckiego i zapisywaniem historii, w której dostrzegali wyjątkowe wydarzenia czy wspaniałych bohaterów. Tworzyli dzieła, podobnie jak Henryk Sienkiewicz, „ku pokrzepieniu serc”. Budzące nadzieję na wolną Polskę, podtrzymujące wiarę w wyjątkowość narodu. Sztuka Kossaków podtrzymywała bowiem pewien stan duszy, który bliski jest Polakom i który nadal trwa, wpisany w ich obrazy. Juliusz Kossak był protoplastą wielkiego rodu, który zaznaczył się w polskiej sztuce poprzez syna Wojciecha i wnuka Jerzego, w literaturze poprzez wnuczki: Marię Jasnorzewską-Pawlikowską, Magdalenę Samozwaniec, Zofię Kossak-Szczucką-Szatkowską. Następne pokolenie odeszło już od sztuki. Nie zajmowały się nią córki Jerzego – Maria i Gloria, nie zajmowała się nią również Simona Kossak, biolog z wykształcenia i zamiłowania.

Wiernie natomiast stoi przy krakowskim placu, zwanym dziś „Placem Kossaka” – „Kossakówka”, kryjąca w swym wnętrzu pamięć o nieprzeciętnie uzdolnionej, artystycznie i literacko, familii Kossaków, o której mówiono, że „zdolne to były szelmy te Kossaki”.

JM

 

Powrót do Wydarzenia 2018