Blue Flower

Yaoyi Kusama - obsesja Kropek

 18 kwietnia 2018 roku w Muzeum Miejskim w Dzierżoniowie gościła i przedstawiła interesujący wykład pani Alicja Abramowicz z Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu.
Tematem spotkania była twórczość artystyczna i życie Yaoyi Kusamy najwybitniejszej japońskiej artystki – malarki, rzeźbiarki i performerki. Sztuka Yaoyi Kusamy ma charakter autobiograficzny o głębokim psychologicznym kontekście. Jednym z najważniejszych motywów w jej twórczości są kropki. Malowana „nieskończona sieć'' odnosi się do negatywnych doświadczeń z przeszłości. Jej rzeźby to obsesje i kontekst seksualny.
  Po bardzo trudnych przeżyciach w dzieciństwie ma zaawansowaną nerwicę i prawie od czterdziestu lat mieszka w tokijskim szpitalu psychiatrycznym. Pomimo zaawansowanego wieku – ma 89 lat jej umysł jest pełen obrazów a halucynacje wizualne i słuchowe, które towarzyszą jej od dziecka sprawiły, że sztuka jest dla niej formą terapii.
  Nigdy nie wyszła za mąż, chociaż przez prawie dekadę była związana z artystą Josephem Cornellem, był to jedynie związek platoniczny. Tworzyła w Tokio, Nowym Jorku a jej prace były wystawiane na całym świecie: od Nowego Jorku przez Londyn i Amsterdam. Jest jedną z najdroższych artystek świata jej praca została sprzedana w 2008 roku za 5,1 mln dolarów.

Irena Kowal

 

Powrót do Wydarzenia 2018