Blue Flower

Spacerkiem po zdrowie i wiedzę - Jodłownik - Koci Grzbiet - Bielawa

W Światowym Dniu Zdrowia 07 kwietnia 2018 roku  w prawdziwie pięknej, słonecznej  pogodzie, odbył się kolejny spacer w ramach projektu „Spacer po zdrowie i wiedzę”, który został dofinansowany przez Powiat Dzierżoniowski.
Trasa wędrówki rozpoczynała się na pętli autobusowej w Jodłowniku. Pierwszy postój przy pomniku ku czci poległych w I wojnie światowej, dalej w prawo leśną drogą do Rozdroża pod Kocim Grzbietem,  na platformę widokową na Kocim Grzbiecie i zejście na przystanek autobusowy przy Leśnym Dworku w Bielawie.  Ta partia Gór Sowich należy do brzeżnego uskoku sudeckiego, która w czasie swego geologicznego tworzenia się uległa przechyleniu co spowodowało pojawienie się  licznych pęknięć a w nich potoków. Strumieni już nie ma, ale ich miejsca są obecnie  trasami komunikacyjnymi. Nasza  ścieżka była tego przykładem. Szliśmy Doliną Czerwonego i Białego Potoku otoczeni po obu stronach malowniczymi zboczami górskimi  porośniętymi prawie wyłącznie buczyną.  Gdyby nie nasza przewodnik - Grażyna Biernat - nawet nie zauważylibyśmy śladów  ludzkiej egzystencji sprzed kilkudziesięciu lat. Funkcjonował tu do XIX w. Czerwony Młyn (wodny). Obecnie ledwo zauważalne są ruiny piwnic ale widoczny jest  zbiornik retencyjny a raczej fragment z jego pierwotnej formy.
Bystre oczy spacerowiczów zauważyły wiele roślin, które są oznaką wiosny w górach m.in. kwitnący lepiężnik biały, zawilec gajowy, czosnek niedźwiedzi i wiele innych. Z poprzednich wędrówek pozostały nam w pamięci różnego rodzaju anegdoty, fakty i wydarzenia historyczne, które mieliśmy okazję ponownie usłyszeć i utrwalić. Dotyczyły one głównie Jodłownika - dawnego przysiółka Ostroszowic a w nim: wspomnianego już pomnika powstałego z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzin Sowiogórskich, Dworu Myśliwskiego będącego dawniej gospodą na trakcie do Nowej Rudy i Czech a dzisiaj służącego za świetlicę  wiejską.
Na Rozdrożu pod Kocim Grzbietem był postój na śniadanie i konkurs z nagrodami dotyczący działalności Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej, powiatu dzierżoniowskiego i gmin oraz zdobytej wiedzy turystycznej. Platforma  widokowa na Kocim Grzbiecie (540 m n.p.m) była okazją do podziwiania panoramy, zrobienia wielu zdjęć na pamiątkę.
Po zejściu na przystanek autobusowy obok Leśnego Dworku  podziękowaliśmy sobie za wspólny czas. Przemaszerowaliśmy około 7 km, wyłącznie w pełnym wiosennym słońcu, w dobrych humorach.
Do zobaczenia na kolejnym spacerze 7 maja.

Krystyna Nowak 

 

Powrót do Wydarzenia 2018