Blue Flower

Co warto wiedzieć o Gruzji

Gruzja to państwo położone na pograniczu Europy i Azji na Kaukazie Południowym na wybrzeżu Morza Czarnego. Graniczy z Rosją, Turcją, Armenią i Azerbejdżanem. Stolicą jest Tbilisi, siedzibą parlamentu – Kutaisi a sądu  konstytucyjnego – Batumi. Gruzja zajmuje powierzchnię dwóch naszych województw, np. dolnośląskiego i mazowieckiego. Ludność  tego kraju to 3,7 mln.
Tak rozpoczął swój wykład dr Andrzej Jagiełło, który zna ten kraj doskonale jako przewodnik wycieczek turystycznych do Gruzji. Ciekawie i barwnie przedstawił słuchaczom historię Gruzji – rówieśniczki starożytnej Grecji i Rzymu.  Przypomniał najnowszą historię, zapoznał z sytuacją gospodarczą i klimatem. Dużo czasu poświęcił atrakcjom turystycznym tego regionu, bo Gruzja to górskie szlaki, warowne wieże,  skalne miasta, jaskinie, klasztory i monastyry. Stare miasto w Tbilisi i katedra Bagrati w Kutaisi oraz Gelati wpisane  zostały na listę światowych zabytków UNESCO. Opowieści ilustrowane były zdjęciami. Oczywiście nie zabrakło wspomnień o kuchni regionalnej i winie,  którego wyrób należy do tradycji mieszkańców tego kraju.
Uczestnicy prelekcji z zainteresowaniem wysłuchali przygotowanego wykładu i zadawali wiele pytań dotyczących przygotowań do wyjazdu do Gruzji, bo już w sierpniu br. grupa członków Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej zamierza zwiedzić ten kraj i przekonać się o gościnności jego mieszkańców i przyjaźni jaką darzą Polaków.
Będziemy  z niecierpliwością czekać na relację z  tego wyjazdu na  jesiennym  spotkaniu  „Klubu Podróżnika” w MPBP.

MZCH

Powrót do Wydarzenia 2018