Blue Flower

Magiczny świat poezji Leonarda Cohena

Nowy rok 2018 Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej rozpoczęło spotkaniem w Miejsko Powiatowej Bibliotece Publicznej w Dzierżoniowie. Przedmiotem spotkania  był  wykład p.n. "Magiczny świat poezji Leonarda Cohena". W temat wprowadził nas Pan Sławomir Rodak. Przede wszystkim prowadzący przybliżył słuchaczom sylwetkę niezwykłego pisarza, poety i muzyka. I dowiedzieliśmy się, że Leonard Cohen urodzony w Montrealu w 1934 roku miał polsko-litewskie korzenie żydowskie. Studiował na anglojęzycznym uniwersytecie w rodzinnym mieście, który ukończył w 1955 roku a już w następnym roku wydał swój  pierwszy tom wierszy. W świat show biznesu wprowadziła go piosenkarka folkowa Judy Collins piosenką "Susanne". Później poeta często mówił, że zaczął śpiewać , gdyż trudno mu było wyżyć tylko z pisania (co niekoniecznie było zgodne z prawdą). Utwory Leonarda Cohena to przede wszystkim melancholijne i balladowe piosenki. Autor zadawał w nich pytania o to co jest istotne i najbardziej w życiu dominujące a więc o miłość i nienawiść, samotność i śmierć a nawet o Boga.  Poeta lubił stosować w swoich utworach liczne metafory przez co nie zawsze są one czytelne i proste w interpretacji.
  Ciekawostką jest, że Leonard Cohen podczas pobytu w Polsce spotkał się z Lechem Wałęsą i wygłosił kilka pro-solidarnościowych oświadczeń, dzięki czemu stał się "ikoną solidarności" w Polsce.
Wielki kanadyjski bard wszech czasów  zmarł 7 listopada 2016  roku ale przed śmiercią zdążył jeszcze wydać album o nazwie "Panie jestem gotowy", który można uznać za swoiste pożegnanie się z życiem doczesnym ale i ze swoimi fanami.
  Natomiast niezaprzeczalnym faktem jest, że  poezję i muzykę Leonarda Cohena rozsławił  w Polsce Maciej Zembaty, który przetłumaczył i jednocześnie śpiewał olbrzymią ilość jego utworów.

Lucyna Bajsarowicz

 

Powrót do Wydarzenia 2018