Blue Flower

„Świat sztuki” w Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu

 

Sobota  2 grudnia 2017 roku dla uczestników wyjazdu do Wrocławia była pełna wrażeń. Wybraliśmy się w ramach projektu „Świat sztuki” do Pawilonu Czterech Kopuł we Wrocławiu. Już sam gmach  nas zachwycił.  Biel i przestrzeń jaka została stworzona dla prezentowania dzieł sztuki onieśmiela. Całość tworzy wspaniałą, przyjazną atmosferę do smakowania sztuki, relaksu, kontemplacji.
Niemały w tym udział miała Pani Alicja Abramowicz, która była naszą przewodniczką po wystawach, które w ten dzień były prezentowane przez  Muzeum Sztuki Współczesnej.
Naszą wędrówkę po muzeum rozpoczęliśmy od wystawy „Kolekcja sztuki polskiej II połowy XX i XXI wieku”. Na wstępie Pani Alicja przypomniała historię Pawilonu Czterech Kopuł, który jest dziełem Hansa Poelziga. Prowadząc  nas przez poszczególne pomieszczenia, w których prezentowane były dzieła z różnych dyscyplin artystycznych: malarstwo, grafikę, rzeźbę, fotografię, tkaniny oraz inne przestrzenne formy, bardzo interesująco opowiadała o nurtach jakie pojawiały się w sztuce w II połowie XX wieku jednocześnie pokazując prace artystów, które były tego potwierdzeniem. Widzieliśmy m.in. prace Magdaleny Abakanowicz, Aliny Szapocznikow, Władysława Hasiora, Tadeusza Kantora, Pawła Althamera i wielu innych artystów.

Druga wystawa „Moda i kino” przedstawiała  kostiumy z najbardziej znanych polskich filmów zrealizowanych w słynnej wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Pokazano kostiumy historyczne z filmów: „Lalka”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Zmory”, „Z biegiem lat, z biegiem dni”…  Ale były też ubrania noszone przez aktorów w takich  filmach jak: „Czterej pancerni”, „Popiół i diament”, „Sami swoi”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”.  Prawdziwą niespodzianką były kostiumy z filmu ”Na srebrnym globie”.
Wystawa wzbudza chwile nostalgii, ale jest też okazją do podziwiania dzieł projektantów i kostiumografów, które śmiało można nazwać dziełami sztuki.

ZM

Pliki do pobrania - prezentacje opracowane przez Bogusię Żyto:

Muzeum Sztuki Współczesnej (plik w PowerPoint do ściągnięcia 10 MB)

 

Powrót do Wydarzenia 2017