Blue Flower

Spacer Przerzeczyn Zdrój - Ostra Góra - Niemcza

  Nawet upalny dzień nie jest w stanie odstraszyć miłośników pieszych wycieczek i ciekawych zakamarków powiatu dzierżoniowskiego. We wtorek 19.07.2022 r. 31 osób zdecydowało się na spacer z Przerzeczyna Zdroju przez Podlesie, Wzgórza Niemczańskie /Ostra Góra, Wojsławice/ do Niemczy.

  Jedenastokilometrową trasę rozpoczęliśmy w Przerzeczynie Zdroju - największą atrakcją okazał się XIV-wieczny kościół parafialny p.w Matki Boskiej Królowej Polski z jednym z najbogatszych zbiorów sztuki epitafijnej na Śląsku - 41 renesansowych i barokowych epitafiów i pomników nagrobnych.

  Po ich obejrzeniu nasza trasa wiodła przez opuszczoną część uzdrowiskową Przerzeczyna - jeszcze niedawno tętniło w niej życie, alejkami parkowymi przechadzali się kuracjusze...

  W roku 1802 we wsi odkryto dwa cenne źródła mineralne (siarczkowe i żelaziste), co spowodowało rozwój uzdrowiska.

  Obok centrum uzdrowiska w dolince znajduje się wodospad potoku Szklarka, który spada ze skalnego progu.

  Szlakiem niebieskim i czarnym idziemy do Podlesia, małej wsi leżącej u podnóża Wzgórz Niemczańskich. To ważny węzeł szlaków turystycznych Przedgórza Sudeckiego.

  Na skrzyżowaniu stoi pięknie pomalowana przez mieszkańców wsi wiata przystankowa - krajobraz wsi i pasących się krów to malowidło robiące wrażenie !

  W Podlesiu wchodzimy na szlak czerwony wiodący w stronę najwyższego wzniesienia czyli Ostrej Góry 360 m n.p.m. Szlak jest mało uczęszczany, przechodzimy przez zarośla traw i łany pokrzyw ! Na szczycie Ostrej Góry stoi stalowa wieża widokowa z 1930 r. Omijamy ją, gdyż jest w złym stanie technicznym i wejście na nią jest niemożliwe.

  Schodzimy w stronę łąk nad Arboretum w Wojsławicach, skąd rozciągają się prześliczne widoki na Niemczę, Gilówki i Góry Sowie.

  Opuszczamy szlak czerwony którym można dotrzeć do Łagiewnik, i idziemy szosą obok Arboretum aż do Niemczy.

  Spacer przez cieniste lasy, lekki wietrzyk w partiach szczytowych i litry wody mineralnej pozwoliły w dobrej formie pokonać trasę wycieczki.

  Wycieczkę prowadziła Grażyna Biernat - przewodnik sudecki i terenowy.


Grażyna Biernat

 

Powrót do Wydarzenia 2022