Blue Flower

Powiedz depresji NIE

W ostatni czwartek maja  (26.05.2022 r.) gościliśmy Panią Karolę Kotecką-Koba, która w ramach projektu „Dbam o zdrowie” rozmawiała z nami o depresji. W trakcie wykładu pt. „Powiedz depresji NIE” psycholog uwypukliła zasadnicze problemy związane z tą przypadłością. Przede wszystkim określiła na czym polega depresja, jakie są jej objawy, przyczyny, jak sobie z nią radzić oraz jak jej zapobiegać.

Według WHO depresja  dotyka ponad 300 milionów ludzi na  świecie i zajmuje trzecie miejsce wśród najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych.
Może pojawić się w każdym momencie życia – od wczesnego dzieciństwa do późnej starości, niezależnie od wykształcenia oraz pozycji społecznej. Cechuje się długotrwałym  pogorszeniem nastroju, zmniejszeniem energii i aktywności oraz zainteresowań. Jest podstępną, groźną i przewlekłą chorobą ciała i duszy. Nieleczona i lekceważona przez otoczenie jest częstą przyczyną samobójstw i samookaleczeń. Dlatego wymaga szybkiej interwencji oraz  długotrwałego i złożonego leczenia zarówno farmakologicznego jak i psychoterapeutycznego.

Oprócz specjalistycznej i profesjonalnej pomocy ludzie doświadczający depresji potrzebują także zrozumienia i wsparcia ze strony rodziny i przyjaciół. Bardzo istotne jest utwierdzanie chorą osobę w przekonaniu, że jest ważna, wartościowa i wiele znaczy dla innych Natomiast niedopuszczalne jest kierowanie do takiej osoby słów w stylu. „weź się w garść, „będzie dobrze” itp. Ale też pomoc bliskich nie może  przytłaczać ani uszczęśliwiać na siłę. Nie wolno  zapominać również o własnym komforcie psychicznym i nie brać na siebie odpowiedzialności za chorobę innej osoby
A nade wszystko należy pamiętać i wierzyć, że depresja w ogromnej większości przypadków jest uleczalna.

Lucyna Bajsarowicz

 

Powrót do Wydarzenia 2022