Blue Flower

Nim wstanie dzień

 

  Na zakończenie czwartkowego popołudnia  (28.04.2022 r.)  uczestniczyliśmy w widowisku słowno - muzycznym dedykowanym pamięci Krzysztofa Komedy Trzcińskiego  „Nim wstanie dzień”. Obejrzeliśmy spektakl a właściwie koncert, w którym  monodram aktora i muzyka na żywo przenoszą widzów do świata  wybitnego kompozytora, pianisty i prekursora polskiej muzyki jazzowej, prezentując jego życie od narodzin aż po tragiczny w skutkach wypadek.  Opowieść o życiu i karierze artysty była dodatkowo ilustrowana animowanymi obrazami sporządzonymi  w oparciu o archiwalne fotografie, pochodzące z prywatnych albumów Zofii Komedowej-Trzcińskiej i Tomasza Lacha.

  Łącząc powyższe formy przekazu medialnego, reżyser spektaklu Krzysztof Witkowski  stworzył  pierwszy w Polsce interdyscyplinarny projekt sceniczny ukazujący niejednoznaczny i tajemniczy obraz awangardowego polskiego twórcy muzycznego XX wieku.

  Zespół jazzowy w składzie Krzysztof Witkowski, Adam Kawończyk, Oleg Dyyag i Piotr Domagała zagrał na scenie popularne utwory kompozytora, między innymi muzykę do filmu „The riot”, „Do widzenia, do jutra”, „Prawo i pięść”, „Nóż w wodzie”  i oczywiście kołysankę z filmu „Dziecko Rosemary”. W postać Krzysztofa Komedy w mistrzowski sposób wcielił się Michał Kosela, aktor Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu.

To był dobrze spędzony wieczór.

Lucyna Bajsarowicz

 

Powrót do Wydarzenia 2022