Blue Flower

Kamieniec Ząbkowicki 2022


Miesiąc temu witając wiosnę na Wzgórzach Bielawskich rozpoczęliśmy sezon spacerów i wyjazdów do kolejnych ciekawych miejsc. Tym razem wybraliśmy się (27.04.br.) do XIX - wiecznego zespołu  pałacowo-parkowego w Kamieńcu Ząbkowickim. Jest to jeden z największych i najpiękniejszych tego typu założeń w Polsce i w Europie. Właścicielką posiadłości i fundatorką pałacu była królewna niderlandzka Marianna Orańska - ”Dobra Pani” Ziemi Kłodzkiej.

Budowa kompleksu według projektu Karla Schinkla i Petera Lenné trwała ponad 30 lat. Pałac imponował  nie tylko wielkością i rozmachem ale także zastosowanymi rozwiązaniami., np. nowatorskim systemem zasilania fontann, oświetleniem gazowym, centralnym ogrzewaniem a nawet „dwupasmowym” podjazdem. Został zbudowany  na planie prostokąta z czterema narożnymi wieżami, dwoma ozdobnymi mniejszymi wieżyczkami i dużym kartuszem herbowym, w stylistyce neogotyckiej i nawiązuje do budownictwa krzyżackiego. Wewnątrz jest ponad 100 komnat, piękna sala balowa z olbrzymim tarasem widokowym skierowanym na panoramę gór bardzkich, są  stajnie, wozownie  i dwa dziedzińce. Przed frontem urządzono wielopoziomowe tarasy ogrodowe  w stylu renesansowym z licznymi fontannami, pergolami i marmurowymi ławeczkami. A całość została zwieńczona ogromnym parkiem w stylu angielskim, który pierwotnie liczył ok. 220 hektarów. W parku zaś zaprojektowano rodzinne mauzoleum. Ostatni potomkowie Marianny Orańskiej mieszkali tam do 1945 roku.

Później nastąpił niestety mroczny okres historii obiektu  i trwał przez dziesiątki  lat. W tym czasie  był on ograbiany,szabrowany, dewastowany i popadał w ruinę. W 1986 roku  nieruchomość została wydzierżawiona prywatnemu przedsiębiorcy, który na miarę  swoich możliwości starał się zatrzymać ten proces i uratować  romantyczne  miejsce od całkowitego zniszczenia. Po jego śmierci zabytek  powrócił pod bezpośredni zarząd właściciela czyli Gminy Kamieniec Ząbkowicki i dawna letnia rezydencja  Hohenzollernów powoli wraca do ówczesnej świetności.
Zgodnie z planami  pełna rewitalizacja pałacu wraz z jego otoczeniem zostanie zakończona w 2031 roku.
Trzymamy kciuki za realizację przedsięwzięcia.

Lucyna Bajsarowicz

 

Powrót do Wydarzenia 2022


Kamieniec Ząbkowicki zespół pałacowo-parkowy w obiektywie Władysława Woźniaka.

Powrót do Wydarzenia 2022