Blue Flower

  Na bałkańskim szlaku

17 marca powędrowaliśmy niespodziewanie na południe, gdzie zabrały nas fotografie prezentowane przez Jadwigę Stępień.

Zaczęliśmy od mitycznej Kerkiry, dzisiaj nazywanej Korfu, a potem wędrowaliśmy drogami Albanii przez Sarandę, Girokastrę, Tiranę i Kruję.

Czarnogóra została w naszej pamięci dzięki wyspie św. Stefana, nadmorskiej Budwie, położonych wysoko w górach miejscowościom Cetynje i Niegusza oraz położonemu  nad zatoką u stóp tych gór portowemu Kotorowi.

W Chorwacji zobaczyliśmy „perłę Adriatyku” – Dubrownik i zaraz potem przenieśliśmy się do Bośni i Hercegowiny, gdzie czekała nas wycieczka po słynnym moście i starówce w Mostarze, a potem spacer po Sarajewie, gdzie w 1914 roku zastrzelono arcyksięcia Ferdynanda i jego żonę – Zofię.

Następnym krajem była Dalmacja – tu podziwialiśmy pozostałości pałacu cesarza Dioklecjana   w Splicie i zabytki Trogiru – miasta kojarzonego z Kairosem – greckim bożkiem szczęśliwego trafu, czyli okazji.

Bałkańską podróż zakończyliśmy w chorwackim parku przyrody wśród malowniczych rozlewisk i wodospadów rzeki Krka, wśród których stoją do dziś dziewiętnastowieczne młyny wodne zaopatrujące niegdyś w mąkę całą okolicę. Ani się obejrzeliśmy, jak na ekranie pojawił się krajobraz z tęczą – ostatnia fotografia z tej wyprawy na Bałkany.

MJS

 

Powrót do Wydarzenia 2022