Blue Flower

Projekty Charlotte Perriand

  Wykład przybliżył sylwetkę francuskiej projektantki Charlotte Perriand oraz przykłady jej realizacji: projekty budynków, mebli i wnętrz. Wiele z nich stało się ikonami współczesnego wzornictwa.

  Charlotte Perriand urodziła się w Paryżu w 1903 roku. Od najmłodszych lat miała styczność z rzemiosłem artystycznym – jej rodzice pracowali jako krawcy dla paryskich domów mody. Być może miało to decydujący wpływ na kontynuowanie przez Charlotte edukacji w École de l’Union Centrale des Arts Décoratifs, czyli paryskiej  Szkoły Centralnej Unii Sztuk Dekoracyjnych. Podczas studiów skupiła się na rozwoju umiejętności z zakresu meblarstwa i wystroju wnętrz - doskonale nauczyła się rzemieślniczego fachu i podstaw konstruowania. Starała się odejść od promowanych i bardzo wtedy popularnych zdobień spod znaku secesji i art deco. Charlotte Perriand zachwycała się prostymi i geometrycznymi rozwiązaniami, inspirowały ją fabryczne maszyny, opływowe kształty okrętów i lustrzane powierzchnie samochodowych karoserii. Podziw dla ery maszyn zdeterminował na pewno czas, w którym przyszła na świat – w początkach XX wieku, za sprawą rewolucji przemysłowej, w Europie rozwijała się technika.

  Zmieniały się warunki zawodowe i bytowe wielu ludzi. Jeszcze w czasie nauki Charlotte z zapartym tchem czytała eseje o unowocześnianiu architektury, napisane przez francuskiego architekta Le Corbusiera. Gdy po zakończeniu nauki chciała rozpocząć praktykę w jego pracowni, odesłał ją z kwitkiem. Szybko zmienił zdanie, gdy podczas Salonu Jesiennego w 1927 roku zobaczył jej stworzony z elementów stalowych, chromowanych rur i szkła Bar sous le tout. Tak rozpoczęła się trwająca ponad dziesięć lat, owocna w wiele ponadczasowych projektów współpraca.

    Charlotte Perriand nadal w wielu kręgach jest uważana głównie za współpracowniczkę Le Corbusiera... Jednak przez prawie 60 lat samodzielnej pracy projektowej stworzyła mnóstwo uznanych dzieł – unikatowych mebli (z których większość jest uznawana za ikony współczesnego dizajnu), projektów wnętrz i budynków. Inspirowane kilkuletnią podróżą po azjatyckich krajach ławka Refolo czy krzesło Ombra Tokyo zachwycają prostotą rozwiązań, podobnie jak modułowy regał Tunise i stół kawowy Rio. Turyści odwiedzający alpejski kurort Les Arcs podziwiają, jak umiejętnie wpisała w górski krajobraz zaprojektowany tam zespół budynków hotelowych.

    Perriand powiedziała kiedyś do swojej córki Musisz ciągle mieć oczy otwarte jak wachlarze. Nic nie jest niemożliwe. Ten cytat idealnie oddaje jej podejście do tworzenia. Zawsze poszukiwała nowych form dla sztuk użytkowych. Czerpała z otaczających ją realiów i reagowała na potrzeby czasu. Mimo cienia rzucanego przez wielkich architektów, dzięki talentowi i otwartości odniosła sukces, wpisując się w historię dizajnu XX wieku.


Hanna Golis

 

Powrót do Wydarzenia 2022