Blue Flower

Koncert Klezmorim Trio

W dniu 5 marca b.r. spora grupa z TOZD wzięła udział w koncercie "Klezmorim Trio"  z Krakowa, który odbył się w dzierżoniowskiej Synagodze.
Klezmorim Trio tworzą muzycy: Karolina Stasiowska – altówka i śpiew, Marcin Wiercioch – akordeon, Piotr Południak – kontrabas, których połączyła pasja do żydowskiej i bałkańskiej muzyki klezmerskiej*. Podczas koncertu usłyszeliśmy najpopularniejsze utwory i piosenki w języku Jidisz**. Tradycyjne melodie żydowskie w ich współczesnych, autorskich aranżacjach umiliły nam wieczór i na długo zostaną w naszej pamięci.
Jak powiedział prowadzący koncert Marcin Wiercioch każdy koncert Klezmorim Trio jest niepowtarzalny i zapowiedział ponowne odwiedzenie wkrótce naszych okolic.

*Klezmorim może odnosić się do: muzycy grający muzykę klezmerską, styl muzyczny wywodzący się z Żydów aszkenazyjskich z Europy Środkowo-Wschodniej (źródło: https://pl.wikipedia.org).

**Jidisz (z niem. jüdisch - żydowski) to język Żydów aszkenazyjskich powstały w X-XII w. jako mowa potoczna z połączenia języków germańskich i słowiańskich z dodatkiem słownictwa hebrajskiego, zapisywany literami alfabetu hebrajskiego (źródło: https://pl.wikipedia.org).

B.L.

 

Powrót do Wydarzenia 2022