Blue Flower

 Czy rzeczywiście była słodka – cesarzowa Elżbieta?

A dzisiaj czyli 17.02.2022 roku spotkaliśmy się z panem Romualdem Wojciechowskim, który przedstawił  sylwetkę najpiękniejszej cesarzowej - Elżbiety Bawarskiej  na tle jej najbliższej rodziny.

Elżbieta Amalia Eugenia von Wittelsbach  nazywana pieszczotliwie Sisi to na kartach historii jedna z najbardziej ekscytujących i tragicznych postaci. Elżbieta wychowała się w Bawarii z dala od dworskiej etykiety.  Uwielbiała naturę, górskie wędrówki, jazdę konną i polowania. Odkąd  została żoną cesarza Franciszka Józefa  wzbudzała liczne kontrowersje. Ich małżeństwo nie należało do udanych. Cesarz był osobą skromną, przyziemną i dość przeciętną. Sisi natomiast była marzycielką, uciekała przed otaczającym ją światem w nierzeczywistość. Nie znosiła Wiednia i spędzała tam jak najmniej czasu i oczywiście oddalała się od męża. Całkowicie odsunęła się od Franciszka po samobójstwie syna Rudolfa. Prawdopodobnie cierpiała na anoreksję i depresję.  Mówi się, że była buntowniczką wiedeńskiego dworu i zagubioną romantyczną duszą.
Życie nie oszczędziło jej licznych ciosów. Ostatni prosto w serce otrzymała 10 września 1898 roku od niezrównoważonego psychicznie anarchisty. Miała 61 lat.

L.Bajsarowicz

 

Powrót do Wydarzenia 2022