Blue Flower

Spotkanie z muzyką - Piotr Szczepanik

 Już po raz drugi zamiast jak dotychczas spotkać się w godzinach popołudniowych, nasze spotkanie miało miejsce 18.08.2021, przed południem. Gościliśmy w murach Centrum Seniora przy ul. Świdnickiej 35 w Dzierżoniowie.
I tym razem  spotkanie wypełnione było opowieścią o  muzyce, twórcach i wykonawcy. Bohaterem spotkania był Piotr Szczepanik - piosenkarz, aktor i gitarzysta.  Opowieść snuł Sławomir Rodak i “okraszał” ją fragmentami piosenek. A  one – przenosiły nas w czas młodości i wspomnień ….
  Piotr Szczepanik urodził się w Lublinie, tam też studiował historię sztuki i nic nie świadczyło o tym, że będzie wielką gwiazdą. Gwiazdorstwo nie leżało w jego naturze, był bardzo podobny w wielu zachowaniach do Ewy Demarczyk, o której mówca opowiadał dwa tygodnie temu. Dorobek płytowy Piotra Szczepanika nie jest wielki, ale śmiało można powiedzieć, że to same przeboje. Któż bowiem ze słuchaczy ich  nie słyszał? Nie było takich na sali. O tym jak piosenkarz był lubiany świadczy też frekwencja na spotkaniu – ponad siedemdziesiąt osób.
Podczas odtwarzania fragmentów wielu nuciło pod nosem: Kochać, Dzień nie podobny do dnia, Żółte kalendarze, Puste koperty, Goniąc kormorany i inne
  Jednak niewielu z nas  pamiętało o rolach filmowych Piotra Szczepanika. A były to takie role jak: piosenkarz na zabawie w filmie “Cierpkie głogi”; tytułowa rola w filmie “Cham” wg. Powieści Elizy Orzeszkowej; rola przeora  klasztoru w filmie “Kto nigdy nie żył” oraz  Mirka w filmie “Mój rower”.
Podobnie jak Ewa Demarczyk, Piotr Szczepanik śpiewał poezję  Herberta, Zagajewskiego, Baczyńskiego, Staffa, Lechonia i  innych, komponując do ich słów muzykę. Tak powstała płyta “Guziki”.
Choć Piotr Szczepanik nie żyje od roku jego ciepły głos w tych romantyczno-lirycznych piosenkach pozostanie z nami na zawsze.

ZM

 

Powrót do Wydarzenia 2021