Blue Flower

Ewa Demarczyk

„Czarne anioły choć białoskrzydłe
 A na ich twarzach miny obrzydłe
 Na ciemnym niebie jak fajerwerki
 Ale przeklęte raz i na wieki
To są anioły z mojej stodoły...”

To fragment utworu do słów W. Dymnego „Czarne anioły”. Utwór stanowił wprowadzenie i nawiązanie do artystycznego image Ewy Demarczyk, która była bohaterką spotkania w dniu 04.08.2021 r. Sylwetkę wokalistki przedstawił Pan S. Rodak.
Ewa Demarczyk urodziła się w 1941 roku w Krakowie. Była absolwentką Średniej Szkoły Muzycznej  oraz krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Debiutowała w 1961 roku w krakowskim klubie „Cyrulik”. Rok później dołączyła do zespołu Piwnicy pod Baranami, z którą współpracowała  10 lat.
Ewa Demarczyk jest uznawana za jedną z najwybitniejszych polskich osobowości sceny muzycznej. Jest nazywana „Czarnym Aniołem” polskiej piosenki. To perfekcjonistka, artystka niepowtarzalna i trudna do podrobienia oryginalność a przy tym niezależna i nie uznająca kompromisów. Wykonywała utwory z nurtu piosenki literackiej. Jej koncerty zawsze były istnym misterium a jej interpretacje tekstów prawdziwymi spektaklami. Zawsze wyróżniały się ascetyczną twarzą, bezruchem, wszechobecną czernią i nieruchomym ale przenikliwym spojrzeniem. Śpiewała poezję najznakomitszych polskich twórców, w szczególności M. Białoszewskiego,  J. Tuwima,  K. K. Baczyńskiego, B. Leśmiana i M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej a muzykę dla niej  pisali równie znakomici kompozytorzy – Z. Konieczny i A. Zarycki.
Artystka odnosiła sukcesy na obu półkulach. Koncertowała między innymi we Francji, Włoszech, w USA, Australii czy Brazylii. Pięknie śpiewała też w języku niemieckim, francuskim i hiszpańskim.
Piosenkarka zmarła 14 sierpnia 2020 roku.

„Czarny Anioł odszedł ale jej piosenki  pozostaną z nami  na zawsze” (Martyna Ćwiek).  Są bowiem odporne na upływ czasu.

L. Bajsarowicz

 

Powrót do Wydarzenia 2021