Blue Flower

Christopher Nolan – geniusz kina popularnego

14 lutego 2019 roku z okazji święta zakochanych Adrianna Michno opowiedziała nam o uwielbianym przez nią reżyserze – nie zdziwił więc nas tytuł samego wykładu: „Christopher Nolan – geniusz kina popularnego”.
Prowadząca zaczęła od kilku ciekawostek z dzieciństwa wspomnianego twórcy, ponieważ już wtedy zaprzyjaźnił się z kamerą. Następnie poznaliśmy kulisy powstawania pierwszych filmów Nolana – w tym przełomowego „Śledząc” oraz „Memento”. Przy drugim z nich wprowadzone zostało pojęcie „mind-game films”, ponieważ tym właśnie są wszystkie filmy Nolana – zagadką i grą z widzem, a także umiejętnym łączeniem kina autorskiego z popularnym. I tak na przykład trylogia o Batmanie w wykonaniu Nolana uchodzi za najlepszą realizację przygód o Człowieku Nietoperzu, która przyciągnęła przed ekrany nie tylko fanów superbohaterskiego uniwersum. Przywołane zostały także inne filmy, między innymi „Prestiż” oraz „Incepcja”.
Po przedstawieniu kilku wybranych produkcji i ich fragmentów, przyszła pora na analizę reżyserskiego stylu Christophera Nolana. Nie obyło się także bez odwołań do ciekawych opowieści z planów filmowych i kulis pracy reżysera z aktorami. Wyjaśniono również jego zamiłowanie do taśm filmowych oraz technologii IMAX.
Na koniec prowadząca podsumowała swój wykład, uzasadniając dlaczego właśnie tego reżysera nazywa „geniuszem kina popularnego”. Następnie pozostała chwila na krótką dyskusję.

Adrianna Michno

 

Powrót do Wydarzenia 2019