Blue Flower

Polki, które zmieniły świat

 30 stycznia 2019 roku w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa odbyło się spotkanie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej. Wykład pt. „Polki, które zmieniły świat” wygłosiła Jolanta Maniecka. Mówiła o tym, że kobiety, nie tylko polskie, muszą się stale mierzyć ze stereotypami, które na początku XX wieku utrwalali nawet naukowcy, a które mówią o tym, że kobiety nigdy nie dorównają mężczyznom…
Polki wielokrotnie potwierdzały swoją siłę i hart ducha. Zastępowały mężczyzn, gdy oni szli walczyć. A nieraz walczyły razem z nimi.  Gdyby jednak zapytać przeciętnego Polaka o bohaterów naszej niepodległości, mówiłby tylko o mężczyznach. A przecież Aleksandra Piłsudska była nie tylko żoną swojego męża. Była szefową wywiadu kobiecego, przenosiła przez granicę pieniądze i broń, pomagała zaplanować akcje np. napad na pociąg z pieniędzmi pod Bezdanami.
Wykładowczyni mówiła jeszcze o Helenie Modrzejewskiej, Poli Negri, Marii Skłodowskiej-Curie, Krystynie Jandzie, Magdalenie Abakanowicz, siostrze Małgorzacie Chmielewskiej… One wszystkie zmieniły świat swój i innych kobiet, zmieniły sposób patrzenia na kobietę i rolę, którą pełni ona w życiu. Pamiętać trzeba, że mężczyźni i kobiety wnoszą do życia publicznego odmienne umiejętności. Współczesna psychologia nie ma wątpliwości, co do tego, że siła kobiet bierze się właśnie z ich odmienności.
Przedstawiona lista kobiet nie była pełna. Kobiet silnych i niezależnych, które odcisnęły swoje piętno na najnowszej historii naszego kraju, jest bardzo dużo. Można by wymieniać jeszcze wiele innych, do niedawna naiwnie nazywanych „słabą płcią”. Były to nasze matki, sąsiadki, znajome… jednak o tym mówi się bardzo rzadko.
Wydaje się, że spotkanie TODZ może być przyczynkiem do szerszych rozważań i, miejmy nadzieję, zmiany stereotypów.

JM

Powrót do Wydarzenia 2019