Blue Flower

Zamki i pałace Czech

Wykład 24.01.2019 r. poświęcony był pałacom barokowym w Czechach. Prezentowane obiekty znajdują się w północno-zachodnich Czechach i na Morawach. Niektóre z nich - Plaskowice, Duchcow i Zakupy - członkowie Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej - zwiedzali w 2017 roku.
Pałac w Duchcowie wybudowany w XVII w. był odwiedzany przez znamienitych gości, koronowane głowy, muzyków (Mozarta, Bacha, Chopina) czy poetów. To tu ostatnie lata życia życia spędził Casanowa pracujący w największej w Czechach bibliotece pałacowej.
Zakupy ze wspaniałymi tarasowymi ogrodami należały do wnuka Jana III Sobieskiego Ferdynanda Wittelsbacha. Były rezydencją ostatniego koronowanego króla Czech Ferdynanda V.
W Mnichowo Hradiste  pochowano Alberta Valdstejna, straconego w 1636 r. w Chebie za zdradę Austrii. Na uwagę zasługuje monumentalna sala 32 obrazami przedstawiającymi dzieje rodu Valdstejnów.
Sławkov u Brna  to znane z wielkiej bitwy Napoleona z wojskami rosyjskimi i austriackimi Austerlitz. Był własnością Kouniców przez 400 lat, kolekcjonerów i wiernych poddanych Habsburgów, z których Wacław był kanclerzem Marii Teresy i Józefa II.
Na Morawach leżą też Buchlovice, razem z twierdzą Buchlov najbardziej urokliwy kompleks w Czechach, głównie dzięki pałacykowi w stylu willi włoskich i wspaniałym ogrodom z fontannami, rzeźbami i kaskadami.
Libochovice to miejsce urodzenia Jana Ewangelisty Purkyniego, lekarza i humanisty, profesora Uniwersytetu Wrocławskiego. Pałac na planie prostokąta otacza 26 ha park.
Kuks to prywatne uzdrowisko założone przez Franciszka Sporka w XVII w. Po zalaniu przez Łabę w XVIII w. pozostał kościół, szpital ze wspaniałą apteką i rzeźbą Brauna, najwybitniejszego rzeźbiarza doby baroku w Czechach.

Krystyna Czekaj

 

Zobacz prezentacje ze zwiedzania zamków wykonane przez Bogusię Żyto - pliki do pobrania:

Zamek_Litomyśl_2013.pps (plik w PowerPoint do ściągnięcia 10 MB)

Austerltz obecnie Slawkov u Brna (plik w PowerPoint do ściągnięcia 10 MB)

Czechy_09_2017_Zamek_Duchcov.pps (plik w PowerPoint do ściągnięcia 10 MB).

 

Powrót do Wydarzenia 2019